fbpx

O CZYM MUSISZ WIEDZIEĆ ZANIM PRZYLECISZ NA GWADELUPĘ – najważniejsze informacje.

Autor: Basia Szmydt

GDZIE JEST GWADELUPA?

Gwadelupa to jedna z karaibskich wysp, która leży jakieś 8 tysięcy kilometrów od Polski, także nastaw się na dłuuugą podróż samolotem z międzylądowaniem. Jako, że to terytorium zamorskie Francji, mimo tak dużej odległości – jesteśmy wciąż w Unii Europejskiej. Nie potrzebujesz zatem paszportu, by tutaj przylecieć – wystarczy dowód osobisty.

Europejskie są także stawki u operatorów sieci komórkowej, choć nie wszystkie sieci na wyspie działają. Ja mimo obietnic operatora nie miałam Internetu w telefonie przez 5 miesięcy.
Gwadelupa położona jest na kilku większych i kilkudziesięciu mniejszych wyspach. Ja w moim przewodniku w pigułce skupię się tylko na tej największej.
Podróż w 2 strony na trasie Warszawa – Pointe-a-Pitre to koszt od 2 do 3 tysięcy złotych dla jednej osoby, choć zdarzają się ceny promocyjne i można „ustrzelić” bilet za połowę tej kwoty. Szukaj tanich połączeń z międzylądowaniem w Paryżu.
Gdy już kupisz bilety –włącz sobie Lambadę, do walizki wrzuć bikini i ze dwie sukienki i nastaw się na wakacje w rajskim klimacie, na jednej z najpiękniejszych wysp Karaibów 🙂

Moja rada –>  nie pakuj do walizki zbyt dużo rzeczy. Przez 5 miesięcy miałam ze sobą 2 sukienki, kilka koszulek, 2 pary spodenek i bikini i żyję! 🙂 To Karaiby – nie potrzebujesz dodatkowej dekoracji.

KIEDY NAJLEPIEJ TUTAJ PRZYLECIEĆ?

Na wyspie byłam od końca października i będę tutaj do końca marca. Najlepiej wspominam październik i listopad. To właśnie wtedy jest tutaj minimalna ilość turystów, a to sprawia, że możesz naprawdę wypocząć. Nawet na najbardziej popularnych, obleganych w sezonie plażach. Największe tłumy turystów przylatują na wyspę od połowy grudnia. Teraz, w marcu wciąż jest na Gwadelupie mnóstwo ludzi.

JAKA JEST POGODA NA GWADELUPIE?

To Karaiby, więc pogoda jest iście bajkowa, ale różni się w zależności od danego miesiąca. Polecam ci październik i listopad, ale pamiętaj, że to koniec pory deszczowej. Jest wtedy bardzo, bardzo gorąco i leje codziennie. Ulewy są bardzo intensywne, ale trwają dosyć krótko i zawsze po nich wychodzi upalne słońce. Woda w morzu, w tych miesiącach jest ciepła jak budyń! 🙂 Ma 28 stopni – to cudowne uczucie się w niej zanurzyć. Minusem jest duża wilgotność powietrza – pranie potrafi schnąc nawet 3 dni.
Od grudnia pogoda zaczyna się powoli zmieniać. Na zewnątrz jest chłodniej (ok. 26 stopni), woda również robi się o kilka stopni zimniejsza, ale nigdy nie spada poniżej 24 stopni. Deszcze pojawiają się dużo rzadziej, dalej są intensywne i krótkie.

Moja rada –> nie bój się pogody w październiku i listopadzie. I tak się opalisz, i tak wypoczniesz na maksa 🙂

GDZIE WYNAJĄĆ MIESZKANIE NA GWADELUPIE?

Najlepiej blisko plaży i sklepów spożywczych. Sprawdź tę odległość w ogłoszeniu wynajmu. Najpopularniejsze miejscowości, które polecam to Sainte Anne, Gosier, Bas du Fort czy Sainte Francois. Wszystkie leżą po prawej, bardziej zurbanizowanej stronie wyspy.

Moja rada –>  wynajmij mieszkanie lub zarezerwuj pokój w hotelu przed przylotem na Gwadelupę. Jeżeli przylatujesz na dłużej niż standardowe 2 tygodnie, licz się z tym, że będziesz musiała zapłacić kaucję, która z reguły wynosi równowartość jednego czynszu.

JAK SIĘ PORUSZAĆ PO WYSPIE?

To zależy jaką formę wypoczynku wybierzesz. Jeżeli masz ochotę poleżeć na pięknej plaży z drinkiem z palemką w ręce – wystarczy, że wynajmiesz jakiś apartament w Sainte Anne, blisko plaży Caravelle. Masz tutaj wszystko, czego potrzebujesz podczas wakacji: sklepy, apteki, różne knajpki, piekarnie, targi z warzywami, komisariat policji, bankomaty, kościół, stragany z pamiątkami i rajskie plaże.
Jeśli jednak tak jak ja chcesz zwiedzić wyspę wzdłuż i wszerz i poznać jak najwięcej jej zakamarków – koniecznie wynajmij samochód.  Możesz wynająć je od razu na lotnisku, choć cenowo na pewno wyjdzie to mniej korzystnie. Możesz z lotniska wziąć taksówkę (koszt ok. 40 euro), a wynajmem auta zająć się dnia następnego. Tak naprawdę to chyba najlepsza opcja, bo taksówkarz bez problemu dowiezie cię pod wskazany adres. Słowo „adres” na Gwadelupie nabiera innego znaczenia 🙂 Ciężko tu gdziekolwiek trafić bazując tylko na zapisanym adresie. Sprawdzone przeze mnie podczas 5-cio miesięcznego pobytu.
Firma, w której ja wynajmowałam samochód (peugeot 107) nazywa się West Indies Car (plusem jest fakt, że pracują tam osoby, które mówią podstawowym angielskim).
Na wyspie jest także linia autobusowa, która nazywa się Karulis. Pewna moja czytelniczka przyjechała na Gwadelupę już drugi raz i ponownie porusza się po wyspie korzystając tylko z autobusów. Także da się, na pewno wychodzi taniej. Sprawdź sobie ich stronę i połączenia tutaj.

W JAKIM JĘZYKU ROZMAWIA SIĘ NA GWADELUPIE?

Niestety, ale tylko po francusku. Dla kogoś, kto nie zna nawet podstaw tego języka może to być uciążliwe. Mieszkańcy Gwadelupy wyjątkowo bronią się przed mówieniem po angielsku. W większości przypadków nie znają nawet jego podstaw. Po francusku jest ogromna większość stron internetowych, szyldów, ulotek i innych informacji. W restauracyjnym menu zazwyczaj jest tłumaczenie na angielski, ale mało prawdopodobne, by kelner władał tym językiem.
Stwierdzam to tylko na podstawie moich doświadczeń.

CO KONIECZNIE MUSISZ ZOBACZYĆ NA GWADELUPIE?

Wyspa jest podzielona na pół. Mówimy o niej lewe i prawe skrzydło motyla.
Prawe skrzydło jest dużo bardziej turystyczne niż lewe. To tutaj znajdziesz plaże z lazurową, spokojną wodą i rajskie plaże z białym jak mąka piaskiem i setkami palm kokosowych. Tutaj znajdują się najbardziej turystyczne miasteczka.

Co musisz zobaczyć po prawej stronie wyspy?
– plażę w Sainte Anne
– plażę Caravelle
– plażę Bois Jolan idealną na piknik
– plażę Petit Havre z pięknym zachodem słońca
– plażę Saline idealną do sportów wodnych, jest tutaj także rezerwat z lasem mangrowym
– plażę w Gosier i targ pełen dobrych rzeczy niedaleko
– plażę Raisins Claires w Sainte Francois
– Pointe des Chateaux, gdzie łączy się Ocean Atlantycki z Morzem Karaibskim
– Porte d’Enfer i 30 metrowe niewiarygodne klify
– Plażę Souffleur i cmentarz niedaleko
– Pointe – a Pitre i jego piękną architekturę (odradzam w pojedynkę i wieczorami).

Lewe „skrzydło motyla” to zupełnie odmienna część wyspy. Dużo bardziej dzika, mniej turystyczna, z aktywnym wulkanem, stromymi drogami, niekończącymi się plantacjami bananów, z parkiem narodowym, dżunglą, z plażami z czarnym i pomarańczowym piaskiem, wielkimi głazami i jeszcze większymi falami, z wodospadami, absolutnie zachwycającą przyrodą i najlepszymi zachodami słońca.

Co musisz zobaczyć po lewej stronie wyspy?
– aktywny wulkan Le Soufriere
– plażę Grande Anse Trois Rivieres (na południu), z drobnym, aksamitnym i czarnym piaskiem
– stolicę Basse Terre
– plażę Melendure i rezerwat Custou, gdzie możesz posnoorkować i zaobserwować przepiękną rafę koralową i żółwie
– plażę Ferry
– Deshaies
– plażę Grande Anse (nie pomyl z tą na południu z czarnym piaskiem – taka sama nazwa)
– plażę Clugny
– wodospad Saut de la Lezarde (trudne dojście)
– wodospad Cascade aux Ecrevisses (łatwe dojście, dobre dla dzieci)
– ogród botaniczny i zoologiczny
Jeśli lubisz, odwiedź koniecznie muzeum rumu, kakao czy trzciny cukrowej.

Te dwa „skrzydła motyla” różnią się między sobą bardzo. Według mnie musisz zobaczyć je oba, by naprawdę poczuć klimat Gwadelupy i zobaczyć jak jest różnorodna przyrodniczo.

CZY GWADELUPA JEST BEZPIECZNA?

Moim zdaniem jest dużo bardziej bezpieczna niż niejedno europejskie miasto.
Nie ma tutaj niebezpiecznych, wściekle jadowitych i krwiożerczych zwierząt. Z tych najbardziej niebezpiecznych najczęściej wymienianą jest skolopendra, owad osiągający całkiem pokaźne rozmiary, jego ukąszenie przypomina użądlenie osy. Przez 5 miesięcy spotkałam dwie skolopendry. Jedną niewielką (ukąsiła znajomą) i drugą bardzo dużą, ale rozjechaną przez auto.
W morzu możesz nadepnąć na jeżowce, ale te lubią się chować raczej wśród morskich kamieni. Moi znajomi na głębokiej wodzie spotkali skrzydlicę i barakudę – obie te ryby mogą być niebezpieczne dla człowieka. Z pozostałych spotykanych przez nas zwierząt mogę wymienić same „pupilki” – przepiękne iguany, które nie jedzą ludzi tylko owoce i liście, rajskie ptaszki, szczury, kraby, miliony kolorowych rybek i ogromne, wychodzące wieczorami karaluchy. Ah zapomniałabym o komarach! Jest ich tu rzeczywiście bardzo dużo, ale nie przenoszą żadnych śmiertelnych chorób. Wystarczy moskitiera i dobry, kupiony na miejscu repelient na karaibskie moskity. Tyle w kwestii zwierząt, a co z ludźmi?
Zdarzają się zaczepki ze strony młodych mężczyzn, zwłaszcza jeśli jesteś samotnie idącą przez miasto kobietą. Nie spotkałam się jednak z natarczywym zaczepianiem, raczej standardowo, jak wszędzie.
Tylko raz czułam się niekomfortowo i niekoniecznie bezpiecznie – podczas zwiedzania Pointe – a –Pitre. Nie wybieraj się tam na samotne zwiedzanie wieczorową porą. Byłam tam ok. 15:00 i pewien „lokals” powiedział mi bym schowała aparat, jeśli chciałabym go zachować. Mimo wszystko polecam ci to miejsce, bo mnie w Pointe-a-Pitre zachwyciła architektura i klimat miasta.

JEDZENIE NA GWADELUPIE

Moje pierwsze wrażenie dotyczące kuchni na Gwadelupie nie było zbyt dobre. Jedzenie w knajpkach w St Anne okazało się być naprawdę słabe i dosyć szybko przerzuciliśmy się na gotowanie w domu.
Tradycyjne potrawy kuchni kreolskiej w większości mnie nie zachwycają – to nie są do końca moje smaki. Na uwagę na pewno zasługuje lokalny kurczak Colombo poulet, marynowany i smażony w aromatycznych przyprawach. Wieczorem w foodtruckach zjesz kanapki z różnym farszem, tzw. bokity albo kąski z ciasta wymieszanego z różnymi rybami, krewetkami czy warzywami, smażone na głębokim tłuszczu, tzw. acras.  Są całkiem ok, ale bez rewelacji. Przy plaży często grillują różne kawałki mięsa. Możesz kupić zestaw obiadowy składający się z góry ryżu, kawałka mięsa i jakiejś sałaty za ok. 10-15 euro. To terytorium Francji, więc nie zdziw się, gdy w piekarniach (boulangerie) znajdziesz prawdziwie francuskie, chrupiące bagietki czy croissanty.



To, co Gwadelupa ma najlepsze do zaoferowania to według mnie owoce i warzywa.
Stoły na lokalnych targach uginają się pod ciężarem świeżych i słodkich ananasów, bananów, papaji, marakuji, arbuzów, karamboli, gujawy, awokado czy dyni, papryczek i batatów. Warto również rozejrzeć się za targiem rybnym, gdzie można kupić świeżo złowione ryby i owoce morza.
Koniecznie musisz spróbować sorbetu kokosowego robionego przez starsze Kreolki (najczęściej na najbardziej popularnych plażach), czy kupić świeżą wodę z młodych kokosów (sprzedawaną przy drodze).

Moja rada –> wynajmij mieszkanie z kuchnią i gotuj w domu, z lokalnych składników. Polecam ci poszukanie sklepu mięsnego (boucherie) i kupienie świeżej lokalnej wołowiny, jest naprawdę bardzo dobra (ok. 20 euro za kg).

JAKI BUDŻET ZAPLANOWAĆ NA GWADELUPĘ I JAKA TUTAJ JEST WALUTA?

Gwadelupa dla mnie okazała się być drogą. Ile ludzi tyle opinii. Według mnie ceny są dużo wyższe niż ceny w innych, dużych europejskich miastach. Według innych te ceny są porównywalne. Inaczej będzie postrzegać ceny turysta, który przylatuje na 2 tygodnie, inaczej będę patrzeć na wydatki ja, mieszkając tutaj z całą rodziną przez 5 miesięcy i wynajmując duży dom.

Przykłady cen na Gwadelupie:
nocleg to koszt od 30 euro wzwyż za pokój, za noc
wynajęcie auta od 15 euro za dobę, poza sezonem do 45 euro (mówimy o aucie pokroju peugeot 107 czy fiat Punto, nie o Porsche)
benzyna ok. 1,5 euro/l
kurczak Kolombo w polecanej restauracji – 18 euro
ryba w restauracji 17-25 euro
ryba na wagę, na targu – 12 euro/kg
lokalna wołowina – 20 euro/kg
lokalna pierś z kurczaka – 15 euro/kg

Więcej przykładowych cen produktów w sklepach, owoców i warzyw na targach znajdziesz pod tym linkiem –> klik!

Jaką mamy tutaj walutę? Jesteśmy na terytorium Francji zatem płacimy euro. Polecam ci płacenie na wyspie gotówką. W większości miejsc płatność kartą jest możliwa od 10 euro. Wynajmując mieszkanie właściciele też wolą płatność gotówką. Ale odradzam ci noszenie dużej gotówki przy sobie. To nie jest zbyt bezpieczne, niezależnie od miejsca pobytu. Najwygodniej jest wymieniać pieniądze na bieżąco w internetowym kantorze i wypłacać z bankomatu potrzebną ci kwotę.

W Internetowykantor.pl wymiana walut jest super prosta, wygodna i przede wszystkim bezpieczna. Wystarczą 4 kroki.

1. Zakładasz konto na stronie Internetowykantor.pl
2. Wysyłasz przelew.
3. Zatwierdzasz kurs i transakcję w wybranym przez siebie czasie
4. Otrzymujesz przelew zwrotny

Wymieniając waluty w Internetowykantor.pl możesz liczyć na bardzo korzystne kursy. Dodatkowo, jeżeli jesteś posiadaczem Karty Dużej Rodziny, możesz zdobyć kolejne oszczędności na wymianie walut. Na przykład zyskujesz 20 % rabat na zakup i sprzedaż euro – idealna sytuacja na Gwadelupie. Więcej informacji o korzyściach płynących z posiadania Karty Dużej Rodziny, w przypadku korzystania z usług Internetowykantor.pl przeczytasz tutaj –>klik!

CZY TO MIEJSCE JEST ODPOWIEDNIE NA WAKACJE Z DZIEĆMI?

Tak! Nie licząc długiego lotu, na miejscu na dzieciaki czeka prawdziwy raj. Po prawej stronie wyspy znajdziesz plaże z ciepłą, lazurową wodą, ale najważniejsze na tych plażach jest, że morze pozostaje płytkie w dużej odległości od brzegu. Mimo, że nie jestem miłośnikiem wody i nie pozwalam moim dzieciom wchodzić samym do morza, to tutaj czuję się bezpieczniej, właśnie ze względu na jej głębokość i czyściutkie dno z samym piaskiem. Moje dzieci właśnie tutaj nauczyły się pływać!
Plaża to dla dzieciaków idealny plac zabaw, nie potrzebują tu żadnych zabawek, bo te znajdą się same. Scenerie jak z filmu Piraci z Karaibów, kokosowe sorbety na każdym rogu, szumiące palmy, pod którymi maluch może sobie uciąć drzemkę. Gwadelupa jest idealnym miejscem na wakacje z dziećmi.

To najważniejsze informacje o Gwadelupie. Mam nadzieję, że okażą się dla ciebie przydatne.
Gdybyś miała więcej pytań – pisz śmiało w komentarzu pod postem.
Więcej postów z tej rajskiej wyspy znajdziesz na moim blogu w zakładce PODRÓŻE.

Loading

Spodobają Ci się także:

60 komentarzy

Natthimlen 6 marca, 2018 - 8:09 pm

Dobrze, że mam tam miejsce do zaczepienia i jeszcze pogadam sobie po polsku 🙂
Tylko nie wiem czy i kiedy tam polecę. Może kiedyś. I dzięki za cenne rady 🙂

Reply
Basia Szmydt 14 marca, 2018 - 2:47 pm

Polecisz <3

Reply
Ania 7 marca, 2018 - 7:28 am

Świetny post, Basiu! Wszystko w pigułce. Właśnie czegoś takiego brakowało mi przed wyjazdem na Gwadelupę.
Dodam jeszcze od siebie, że my rezerwowaliśmy auto na całe dwa tygodnie pobytu jeszcze z Polski i wyszło to bardzo rozsądnie cenowo, a w dodatku wygodnie, bo na lotnisku dostaliśmy samochód i mogliśmy spokojnie dojechać do miejsca zakwaterowania, a później nie musieliśmy się martwić o powrotny transfer lotniskowy.
Uświadomiłaś mi też jak wiele jeszcze nie zobaczyłam na Gwadelupie… Chyba musimy tam wrócić 😉
Pozdrawiam Was wszystkich serdecznie!

Reply
Basia Szmydt 14 marca, 2018 - 2:47 pm

Super, dzięki za informację o samochodzie 🙂

Reply
Ela - themomentsbyela.pl 7 marca, 2018 - 8:43 am

Świetny post, tyle przydatnych informacji. Zakochałam się w Gwadelupie z Twoich zdjęć. Szkoda, że w tym roku chyba nie wybierzemy się zbyt daleko, ale cóż najpierw trzeba skończyć dom. W tym roku wycieczki pewnie będą krótsze, ale niekoniecznie nieciekawe :).

Reply
Basia Szmydt 14 marca, 2018 - 2:46 pm

Rozumiem Cię <3

Reply
tekstualna 7 marca, 2018 - 8:16 pm

O matko! Z tymi informacjami i z tymi zdjęciami powinnaś to wydać! Czy jest tu jakieś wydawnictwo? 😀

Reply
Basia Szmydt 14 marca, 2018 - 2:46 pm

Czekam na Twoje <3

Reply
marta 8 marca, 2018 - 11:01 am

Świetny wpis. W tym roku z mężem i synami ruszymy camperem (jeszcze nie wiemy gdzie, ale czy to ważne), a teraz już mamy cel na przyszły rok. Udanej reszty pobytu.

Reply
Basia Szmydt 14 marca, 2018 - 2:45 pm

Kamper to genialna sprawa – polecam całym serduchem 🙂

Reply
Ministerstwo Gadżetów 8 marca, 2018 - 12:03 pm

Bardzo fajna piguła informacji 🙂 Najbardziej zaskakujące, że to dalej Unia Europejska – niby człowiek o tym wie, ale jak sobie uświadomi, to zaskakuje 😛 Pozdrawiam!

Reply
Basia Szmydt 14 marca, 2018 - 2:43 pm

mnie też to zaskoczyło 🙂 choć mimo UE mój telefon nie działa :/

Reply
Zosia 21 marca, 2018 - 9:16 pm

Możesz powiedzieć, ile miesięcznie kosztuje wynajęcie niewielkiego mieszkania? małego domku? szukając mieszkania przewertowałaś z pewnością sporo ofert, więc masz rozeznanie. Wspaniałe zdjęcia!

Reply
Basia Szmydt 22 marca, 2018 - 2:14 pm

Zosiu, ja wynajmuję za 1150 euro miesięcznie domek z tarasem, sypialnią, antresolą (druga sypialnia), salonem i kuchnią w St. Anne, w dobrej lokalizacji i jest to naprawdę w porządku cena. Myślę, że bez problemu znajdziesz tańsze, ale dużo mniejsze. Polecam Ci air.bnb

Reply
Ewka 2 maja, 2018 - 3:54 pm

Basiu, bardzo fajnie skondensowane informacje. Świetnie się czyta. Dziękuję. Podpowiesz, czy z Martyniki będzie problem dostania się na Gwadelupę (promy w sobotę/niedzielę), czy da się/jest sens zarezerwować wcześniej (przez Intenet), czy się nie martwić, bo bilet kupimy na miejscu (na Martynice)? Czy jest sens wynajmować coś w PTP, czy w Sante Anne też kupimy owoce/warzywa i inne rzeczy do gotowania samemu posiłków? (Będziemy podrózować autobusem/bez wynajmu samochodu). Z góry dziękuję za pomoc

Reply
Basia Szmydt 4 maja, 2018 - 2:43 pm

Hej Ewa, nie byłam na MArtynice, więc z transportem nie podpowiem bazując na własnych doświadczeniach. Z tego co wiem promy pływają między wyspami regularnie i spokojnie kupicie bilety na miejscu. Jeśli chodzi o bazę wypadową to zarówno PTP jak i Sainte Anne są dobrą miejscówką. W PTP masz największy dworzec autobusowy, więc to dobre miejsce, by się po wyspie przemieszczać. W Sainte Anne masz wszystkie sklepy, apteki etc. W PTP również. Celowałabym w PTP właśnie ze względu na te autobusy 🙂 Powodzenia.

Reply
Lukas | zlotoloto.pl 20 lipca, 2018 - 9:36 am

Mega przydatny wpis, dużo ważnych informacji i piękne zdjęcia! Nam również marzy się Gwadelupa i rozważamy wyjazd późną jesienią lub zimą. Mamy w związku z tym kilka pytań. Czy listopad to dobry miesiąc na podróż z z 14 miesięcznym dzieckiem? Pisałaś o promocjach na loty, wiesz coś więcej na ten temat? Czy są to okazje last minute czy raczej zdarzają się z dużo większym wyprzedzeniem? Czy promocje dotyczą jakichś konkretnych linii, terminów? Widzę że z Warszawy można polecieć AirFrance z międzylądowaniem w Paryżu ze zmianą lotniska z CDG an ORY (przejazd autobusem). Wiesz może czy zmiana lotniska jest w cenie biletu (można znaleźć różne informacje na ten temat) i czy ta cała procedura jest mocno uciążliwa? Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje i porady 🙂 Zapraszamy również na nasz kiełkujący dopiero blog zlotoloto.pl

Reply
Basia Szmydt 25 lipca, 2018 - 7:15 am

Hej 🙂 w listopadzie jest naprawdę bardzo gorąco i duszno. Nam nie przeszkadzało to jakoś bardzo, bo co chwilę wskakiwaliśmy do morza. Pogoda zmienia się z dnia na dzień w połowie grudnia, ale wtedy też na wyspę zjeżdżają turyści i ceny biletów idą w górę. Ja bym na Waszym miejscu celowała w ten listopad jednak (początek).
Jeśli chodzi o bilety to mój znajomy kupił bilety na połowę listopada w sierpniu w całkiem dobrej cenie (ok.2100 w dwie strony). Te połączenia są rożne. Jedni znajomi musieli nocować w Paryżu, inni mieli następny lot za kilka godzin.
Powodzenia!

Reply
Lukas | zlotoloto.pl 25 lipca, 2018 - 6:30 pm

Dzięki za ważne informacje! To jeszcze dopytam. Czy jako osoby w ogóle nie mówiące po francusku poradzimy sobie na Gwadelupie?

Reply
Basia Szmydt 25 lipca, 2018 - 7:20 pm

Poradzicie, choć będziecie musieli poświecić odrobine więcej czasu na znalezienie osoby mówiącej po angielsku, a jeśli już taką znajdziecie to będzie to tzw. Frenchglish 🙂 ale dacie radę!

Reply
Andrzej 29 października, 2018 - 10:20 pm

Bilety na Gwadelupę udało mi się kupić za 1750 zł od osoby na Marzec, wyszłoby jeszcze taniej ale dokupiłem jeden bagaż rejestrowany. Sporo informacji w Twoim wpisie , z pewnością je wykorzystam. Do Marca jeszcze sporo czasu , trzeba w zarysie zaplanować 2 tygodnie , trochę aktywności , więcej lenistwa , sporo rumu.

Reply
Haya 20 października, 2018 - 3:51 pm

Droga Basiu, czy mogłabyś mi podać jakieś namiary na niedrogi pokój w Sante Anne? Ruszam tam dokładnie rok po tobie, 6.11 😉 Będę bardzo wdzięczna za pomoc, a twój blog już w dużym stopniu okazał się przydatny. Pozdrawiam ciepło :))))))

Reply
Basia Szmydt 24 października, 2018 - 7:51 pm

Niestety nie mam takich namiarów. Polecam air bnb 😉

Reply
Dominika 14 grudnia, 2018 - 5:27 am

Pamiętam, jak trafiłam na ten post przed moim własnym wyjazdem na Gwadelupę. 🙂 Teraz, po dwóch miesiącach wygrzewania się w słonku, już za nią tęsknię!
Co do noclegów na dłuższy okres, to również polecam Airbnb, ponieważ często można dostać miesięczną zniżkę. W ten sposób udało nam się za mieszkanko na Martynice zapłacić 3000 zł. A za studio w Sainte-Anne, blisko pięknej plaży La Caravelle – 600 euro!
Sainte-Anne to faktycznie świetna baza wypadowa. Jeździ tam też autobus, którym można dojechać zarówno do Pointe-à-Pitre i dalej na prom (na Martynikę na przykład), oraz do Saint-François. Bardzo polecam!

Reply
Bernard 16 grudnia, 2018 - 7:30 pm

Wybieramy się w tamte strony w małym gronie znajomych na przełomie stycznia i lutego. Planujemy być tydzień na Gwadelupie i tydzień na Martynice. Chcielibyśmy skorzystać z uroków plażowania i sportów wodnych. Czy wiesz może gdzie na wyspie można wypożyczyć windsurfing lub jakieś katamarany plażowe czy coś podobnego?
Będę wdzięczny za każdą informację.
Pozdrawiam serdecznie

Reply
Basia Szmydt 17 grudnia, 2018 - 10:05 am

Windsurfing bez problemu wypożyczysz w Sainte Anne przy szkole żeglarskiej, tuż przy miejskiej plaży i przy plaży Caravelle. Katamarany – niestety nie wiem.

Reply
Ela 3 stycznia, 2019 - 8:00 pm

Witam
Super post
Gratuluję
Chcialam podpytac o gniazdka. ..
Czy sa potrzebne przejściówki?
Pozdrawiam

Reply
Basia Szmydt 3 stycznia, 2019 - 8:17 pm

Nie, nie są potrzebne 🙂

Reply
Radek 3 stycznia, 2019 - 9:43 pm

Pytanie o buty (treking po parku i wulkan). Zwykłe buty są ok, czy jednak wziąć obuwie jak w standardowe góry? Pytam, bo mamy ograniczone miejsce w bagażu :).
Drugie pytanie: Mapa wraz z mapą parku, szlakami, ścieżkami. Polecisz coś i jaki to jest koszt? Standardowo będziemy używać nawigacji, ale przy spacerach nic nie jest lepsze niż sprawdzona mapa analogowa :).

Reply
Basia Szmydt 3 stycznia, 2019 - 10:19 pm

Radek – buty na wulkan warto mieć lepsze. My wchodziliśmy w adidasach i to były te porządne buty 🙂 głównie dlatego, że na codzien chodziliśmy w japonkach. Jeśli chodzi o mapy są dostępne za darmo w każdym turystycznym punkcie informacyjnym, szlak też jest całkiem niezle oznaczony. My korzystaliśmy właśnie z informacji na szlaku (tablice, mapy). Oczywiście i tak zabłądziliśmy, ale to tylko dodało wartości naszej wycieczce 😉 spodoba Wam się 😉

Reply
Robert 6 stycznia, 2019 - 7:47 pm

Bardzo fajnie opisałaś najważniejsze informacje o Gwadelupie. Mamy możliwość zakupu lotu na początku września. Czy jest to dobry termin? Jaka jest wtedy pogoda? I jeszcze pytanie o szczepienia dla dzieci, czy są konieczne ?

Reply
Basia Szmydt 7 stycznia, 2019 - 9:10 am

We wrześniu codziennie pada i może mocno wiać. Ja byłam na wyspie od końca października, kiedy pora deszczowa miała się ku końcowi.
Szczepienia dla dzieci i dla dorosłych nie są absolutnie potrzebne.

Reply
Robert 7 stycznia, 2019 - 10:32 am

Czy w takim razie poleciałabyś pobyt na wyspie rodzinie z dziećmi na przełomie września i października? Czy da się wtedy korzystać z uroków plaż, kąpieli, przy okazji zwiedzając wyspę? Czy te opady są na tyle uciążliwe?

Reply
Basia Szmydt 8 stycznia, 2019 - 7:35 am

Opady nie są uciążliwe, ale to wciąż pora huraganów. Ja byłam na wyspie od końca października i taki termin mogę Ci polecić. Z drugiej strony podróż w takie miejsce to zawsze przygoda, niezależnie od pogody 🙂

Reply
Izabela 23 stycznia, 2019 - 7:46 am

Cześć 🙂 przygotowuje się do kupna biletów, zależy nam na maju (podróż poślubna ), polecasz ten miesiąc na wyspie? Opady są uciążliwe?

Reply
Basia Szmydt 23 stycznia, 2019 - 8:23 am

Nie byłam w maju na wyspie 😉 byłam od października do marca.

Reply
Maciej Zaborowski 16 lutego, 2019 - 12:17 am

Ja pracuję na Gwadelupie, zresztą na wszystkich francuskich wyspach na Karaibach od dwóch lat. Jeśli ktoś jest zainteresowany, proszę wejść w mój profil na Facebook Maciej Zaborowski. Zdjęcie profilowe w plonacyn sercu. Mam dużo zdjęć z Gwadelupy, Martyniki i St Marteen

Reply
Magdalena 18 lutego, 2019 - 1:51 pm

Cześć! Dzięki za wpis 🙂 Mam pytanie: jak oceniasz podróż na wyspę z dzieckiem ośmiomiesięcznym w marcu? Czy dużo Francuzów zabiera tam małe dzieci? Czy w marcu jest dużo komarów i co z dengue? Byliśmy już z młodym na Kanarach, ale tam teraz chłodniej 🙂

Reply
Basia Szmydt 18 lutego, 2019 - 3:00 pm

W marcu jest bardzo ciepło. Na wyspie jest w ogóle bardzo dużo dzieci, zarówno lokalnych jak i turystów. To dobry kierunek na podróż z Maluchem, zwłaszcza ze w wodzie nie ma żadnych niebezpiecznych zwierząt i jest mnóstwo plaż, gdzie woda jest płytka.

Reply
Monika 6 marca, 2019 - 4:06 pm

Dzięki za super prosto i na temat napisane rady. Wybieram się we wrześniu i te wiadomości bardzo mi się przydadzą. Pozdrawiam

Reply
Roman 29 marca, 2019 - 8:45 pm

Cześć
jakimi linami lotniczymi najtaniej dolecieć

Reply
Grzes 19 czerwca, 2019 - 9:06 am

Witam.
Mam pytanie czy orientujesz się gdzie W Internecie szukać wynajmu na okres 1 roku?
Chciałbym pojechać z rodziną na Karaiby francuskie na taki czas. Czy orientujesz się jak wygląda kwestia szkoły dla drugoklasisty – liczę że córka skorzysta szlifujac francuski Ale nie chciałbym aby miała rok W plecy.
Pozdrawiam I podziwiam!

Reply
Basia Szmydt 19 czerwca, 2019 - 2:39 pm

Wynajem – ja bym próbowała pisać przez airbnb z zaznaczeniem, że chcesz wynająć coś na rok. Popytam jeszcze znajomych na Guadzie i wrócę z odpowiedzią. Ze szkołą nie pomogę, bo my uczyliśmy się systemem edukacji domowej.

Reply
Grzes 19 czerwca, 2019 - 2:42 pm

Ok będę bardzo wdzięczny. Ale czy system edukacji domowej dotyczył wieku szkolnego czy przedszkolnego? Nie wiem W jakim wieku masz dzieci.
Pozdrawia

Reply
Basia Szmydt 19 czerwca, 2019 - 5:26 pm

Dotyczył syna w pierwszej klasie podstawówki.

Reply
V8T 11 lipca, 2019 - 6:53 pm

fajnie fajnie, już nie mogę się doczekać Stycznia, udało nam się kupić 3 bilety z Paryża za 2700, razem z lotami z i do Krakowa, całość przelotów wyszła ciut poniżej 4000zł 🙂 drugie 4K zapłaciłem za apartament Appartement bord de plage a Anse des Rochers z airbnb.
Generalnie 12 dni wyszło całkiem fajnie cenowo, jeśli 150Euro dziennie starczy nam na jedzenie to calość zamknie się +/- w 15k

Reply
Gosia 22 lipca, 2019 - 4:20 pm

Basiu dziękuje za ten wpis! ❤️ Mam tylko jedno pytanie – czy potrzebna są jakieś szczepienia?
Z góry dziękuje za odpowiedź 🙂
Pozdrawiam!

Reply
Basia Szmydt 23 lipca, 2019 - 6:20 am

My kilka lat temu szczepilismy się na żółtaczkę. Poza tym na nic dodatkowego przed samym wyjazdem się jie szczepilismy.

Reply
Robert 26 lipca, 2019 - 4:36 am

Witaj Basiu , mialem przyjemnosc Poznać Twojego Tomka, jeszcze w St Anne. My na Gwadelupie już 7my rok(a mieliśmy zostać tylko jeden rok) szkoda ze nie poznaliśmy się osobiście . Zapytaj Tomka ,jestem Robert od Touarega na polskich numerach. Wynajmuję dom dla 12 osób w dzielnicy Fonds Thezan/ St Anne. Zaraz za La Tubana . Jeśli ktoś jest zainteresowany to jest strona na FB Sainte Anne Villa-Guadeloupe . To nie jest reklama , tam jest sporo zdjęć z Gwadelupy oraz informacji , po angielsku. Często wrzucam tam jakieś ciekawostki. Jeśli Ty lub Tomek będziecie mieli ochotę odezwijcie się (Tomek ma mój nr.tel( polski i lokalny). Pozdrawiam gorąco, bo jest gorąco rk

Reply
Ola 30 sierpnia, 2019 - 5:28 am

Witam, a możesz napisać coś więcej o ubezpieczeniu? Czy na guadelupie aktywna jest karta EKUZ?

Reply
Basia Szmydt 30 sierpnia, 2019 - 6:35 am

Tak, Gwadelupa należy do Francji, wszystko działa jak w UE.

Reply
Mario 24 września, 2019 - 3:21 pm

Cześć Basiu
My wybieramy się na Gwadelupę 23.11 .
Chciałbym podpytać się o prom z Gwadelupa na Dominika czy orientujesz się czy kupować wcześniej czy nie ma problemu z zakupem na miejscu. Słyszałem że w tym okresie jest mało turystów.
Pozdrawiam
Mariusz

Reply
Basia Szmydt 24 września, 2019 - 4:42 pm

Nie ma problemu z kupnem biletów na miejscu 😉

Reply
Robert 24 września, 2019 - 5:01 pm

A my wybieramy się 25 listopada 🙂

Reply
Mario 25 września, 2019 - 12:00 pm

Dziękuję za szybką odpowiedź
Zapytam jeszcze czy na miejscu są inni przewoźnicy niż Ci poniżej
https://www.express-des-iles.fr/
http://www.valferry.fr/
Akurat 27.11 ( święto?) nie pływają i zastanawiam się czy znajdę inny transport na Dominikę
Pozdrawiam
Mario

Reply
Basia Szmydt 25 września, 2019 - 12:16 pm

Tego niestety nie wiem. Nie płunęłam na żadną z sąsiadujących wysp.

Reply
Lucyna 3 października, 2019 - 7:25 am

My wybieramy się 3.11 i mamy rezerwację na 3 dni w Sainte Anne, a będziemy w sumie 8 dni. Mam pytanie czy lepiej jednak rezerwować na 8 dni, czy na miejscu można bez trudu znaleźć nocleg.
Pozdrawiam

Reply
Basia Szmydt 3 października, 2019 - 7:55 am

Ja bym rezerwowała na 8 dni i wynajęła auto na cały pobyt, żeby jeżdzić po wyspie 🙂
Sainte Anne to doskonała baza wypadowa.

Reply
Adam 10 stycznia, 2020 - 11:19 am

Tubylcom Gwadelupy patrząc na te ceny nielekko się żyje

Reply
Lech 22 czerwca, 2022 - 9:35 pm

och, widać że ktoś jest tradycyjnym turysto i za bardzo nie wnika w naturę wyspy (lub całego archipelagu) Guadelupe.
wyspa (lub wyspy) jest piękna i ma wiele uroczych zakątków, lecz wybierając się w nie trzeba pamiętać by być odpowiednio przygotowanym.
Będąc na niej kilkukrotnie spotkałem się z różnymi zagrożeniami i niespodziankami np. węże, skaradnice czy tez przy samym brzegu na plaży płaszczki. A na skałach i wśród kamieni jest mnóstwo jeżowców (kolega gdy wszedł obydwiema stopami to musiał szybko trafic na SOR do szpitala). Nie mówiąc ze w lasach jest wiele pająków i różnych owadów które mogą wiele napsocić w naszym zdrowiu.
wszędzie są niebezpieczeństwa , na całym świecie lecz trzeba się z tym zagrożeniem zapoznać i wiedzieć jak mu przeciwdziałać
ryby najlepiej kupować prosto od rybaka z łodzi (jest owiele taniej i są świeże )

Reply

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Ok, rozumiem