fbpx

KANELBULLAR – MOJE ULUBIONE NORWESKIE CYNAMONKI

Autor: Basia Szmydt

Zimowa Norwegia pachnie czarną kawą i cynamonkami i jest to zapach, który absolutnie uwielbiam. Kanelbullar to drożdżowe bułeczki pełne masła i cynamonu, które po prostu rozpływają się w ustach. Piekąc je z poniższego przepisu, zatroszcz się o drożdżowe ciasto. Niech rośnie powoli w cieple. Nie przyspieszaj, nie zaglądaj pod ściereczkę co chwilę, nie rób przeciągów w kuchni. Daj tym bułeczkom dużo miłości, a obiecuję, że odwdzięczą się niebiańskim smakiem. Podana ilość składników wystarczy na taką ilość cynamonek, jaką widzisz na zdjęciu powyżej. Jeśli chcesz zrobić ich więcej, wystarczy, że podwoisz porcję.

SKŁADNIKI NA CIASTO KANELBULLAR:

  • 250 ml mleka
  • 75 g masła
  • 25 g drożdży
  • szczypta soli
  • 2 płaskie łyżeczki
    kardamonu
  • 1 jajko
  • 30 g cukru
  • 1⁄2 kg mąki

SKŁADNIKI NA NADZIENIE KANELBULLAR:

  • 90 g cukru
  • 100 g masła
  • 1 czubata łyżka
    cynamonu

SKŁADNIKI NA LUKIER POMARAŃCZOWY:

  • szklanka cukru pudru
  • sok z połowy pomarańczy

W rondelku rozpuść masło i wlej do niego mleko. Zamieszaj, zdejmij z gazu i wystudź do temperatury pokojowej.

Do dużej miski pokrusz drożdże i wlej przestudzone masło z mlekiem. Odstaw na 15–20 minut. Następnie dodaj resztę składników: sól, kardamon, jajko, cukier i prawie całą mąkę (zostaw szklankę do końcowego zagniatania).Wymieszaj je dokładnie ręką lub w robocie kuchennym, a następnie dodaj resztę mąki i wyrabiaj ciasto do momentu, aż będzie odklejać się od dłoni. Miskę z ciastem przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 30 minut.

W tym czasie zrób nadzienie. W miseczce wymieszaj do połączenia składników masło, cukier i cynamon. Możesz też wcześniej rozpuścić masło w rondelku. Wyrośnięte ciasto podziel na dwie części. Każdą z nich rozwałkuj na prostokąt, posmaruj nadzieniem cynamonowym i zwiń w rulon. Następnie pokrój go na plastry o grubości około 2 cm. Weź blaszkę, wysmaruj ją masłem i układaj na niej ślimaczki, lekko je rozpłaszczając. Odstaw do wyrośnięcia na kolejne 15–20 minut. W tym czasie rozgrzej piekarnik do 160 stopni.

Gdy bułeczki lekko wyrosną, posmaruj je z wierzchu roztrzepanym jajkiem wymieszanym z 4 łyżkami mleka. Możesz dodatkowo posypać je grubym cukrem. Piecz około 20–25 minut. Ważne, by bułeczek nie przypalić, bo będą twarde i niesmaczne. Mają być lekko złote z wierzchu. Tutaj ważne jest przede wszystkim wyczucie swojego piekarnika. Według mnie najbezpieczniejszą opcją jest powolne pieczenie w niższej temperaturze. Upieczone cynamonki możesz polać pomarańczowym lub cytrynowym lukrem. Wystarczy wymieszać cukier puder z sokiem z pomarańczy lub cytryny, aż do połączenia się składników. Najlepiej smakują jeszcze ciepłe, zabrane gdzieś na wynos w towarzystwie termosu z gorącą kawą.

Loading

Spodobają Ci się także:

4 komentarze

Karolka 25 grudnia, 2023 - 10:40 pm

Już czuć ten zapach

Reply
Marta 16 stycznia, 2024 - 1:23 pm

Są genialne, bardzo nam smakowały 🙂

Reply
Gosia 26 lutego, 2024 - 10:49 am

Dzien dobry Basiu,
Wrocila do Nas zima pod Londyn. Przypomnialo mi sie zdjecie tych cynamonek widziane jakis czas temu na twoim instagramie. I jak sie ciesze, ze jest przepis na blogu. Dziekuje i ide to ciasto zagniatac.

Reply
Basia Szmydt 26 lutego, 2024 - 9:24 pm

Już czuję ten zapach u Ciebie ❤️

Reply

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Ok, rozumiem