fbpx

WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ ZANIM KUPISZ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ

Autor: Basia Szmydt

WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ ZANIM KUPISZ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ

IMG_5406

Dziś opowiem Wam o tym jak kupić działkę. Czym się kierować, na co zwrócić szczególną uwagę i czego wystrzegać się jak ognia przy wyborze swojego kawałka ziemi.

O tym dlaczego postanowiliśmy w ogóle rozpocząć poszukiwania działki możecie przeczytać w pierwszym wpisie „Dom czy mieszkanie – co wybrać?” Przeczytajcie dlaczego to dom okazał się być dla nas lepszym wyborem.

Szukamy naszej działki

Skoro wiedzieliśmy już, że potrzebujemy kawałka ziemi, na której postawimy nasz dom, zaczęliśmy przeszukiwać internet, drżącą ręką wpisując w wyszukiwarkę słowa „działki na sprzedaż”. (gumtree.plallegro.pldom.gratka.plotodom.plolx.pl)
Drżeć zaczęliśmy jeszcze bardziej, kiedy na ekranie komputera wyskoczyły ceny tych pięknych nieruchomości. Ceny z kosmosu. W końcu mówimy o okolicach Warszawy. Z naszym budżetem mogliśmy zapomnieć o ziemi blisko stolicy.

5 km od Warszawy – kosmos
10 km od Warszawy – drogo!!!
15 km od Warszawy – wciąż drogo…
20-30 km od Warszawy – ok, spróbujmy 🙂

IMG_5406

Ceny działek wahają się mniej więcej tak jak nastroje kobiety. My swoją kupiliśmy za połowę ceny w stosunku do działek w okolicy, tylko dlatego, że znajduje się ona na styku gmin. Warto szukać okazji, bo historie z cyklu dziadek wyjeżdża do Stanów i chce gotówki jak najszybciej nie biorą się znikąd 😀
To gdzie my kupiliśmy naszą działkę jest poniekąd dziełem przypadku. Pewnego dnia zamiast w pociąg do Torunia wsiedliśmy w ten jadący do Sochaczewa. Był środek lata, świat właśnie tonął w wieczornym świetle, a my z miejsca zakochaliśmy się w okolicznych wioskach i wioseczkach. To właśnie wtedy zawęziliśmy obszar naszych poszukiwań do tej okolicy. Po jakimś czasie bezskutecznych poszukiwań działki na własną rękę postanowiliśmy skorzystać z usług agentki nieruchomości. Mieliśmy farta – trafiliśmy na kobietę, która wychowała się w tych rejonach, znała tu wszystkich i każdy kąt. Co okazało się być szalenie istotne.
Jak wyglądała współpraca z agentką? Umawialiśmy się z nią o konkretnej godzinie, konkretnego dnia na oglądanie różnych działek. Dokładnie tak jak w przypadku oglądania mieszkań na sprzedaż. Agentka odpowiadała na setki naszych pytań.

(Jak znaleźć agencję nieruchomości? To proste wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „agencja nieruchomości … nazwa miejscowości; warto też poszperać na Forum Muratora i tam poszukać odpowiednich postów, gdzie forumowicze polecają sobie odpowiedniego agenta).

Na co zwracaliśmy uwagę wybierając działkę?

– jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym leży nasza działka? Czy jest szansa, że tuż obok domu przebiegnie w przyszłości autostrada, albo swój zakład postawi sortownia śmieci.
– czy działka podsiąka wodą? Nasza podsiąkała, co było dla nas cenną wiedzą, bo dzięki niej wiedzieliśmy, że musimy podnieść nasz teren i same fundamenty domu. (to podsiąkanie było istotne dla naszego rejonu, równie dobrze można spytać o osypywanie się terenu i śnieżyce).
– jakie będzie nasze otoczenie? Jak blisko przebiega ruchliwa trasa? Czy w okolicy są zakłady produkcyjne, stacja benzynowa, szkoła, przedszkole, sklep spożywczy, apteka, sąsiedzi? Jak będzie wyglądał nasz dojazd do pracy?
– Jak daleko są media, które będziemy musieli doprowadzić do działki?
– Nie zaszkodzi przejść się po okolicy i zapytać sąsiadów o to jak im się mieszka?

IMG_3001-1024x6821

Trzeba od samego początku myśleć o tym kawałku ziemi jak o domu, w którym spędzimy następne lata naszego życia. Wyobrazić sobie, że mieszkamy tu na co dzień. Przemyśleć jak będzie wyglądała nasza codzienna droga do szkoły czy pracy. Czy po drodze mamy sklepy, w których zrobimy zakupy. Jak wyglądają tutaj pory roku. Czy zimą droga jest przejezdna. Dziesiątki, setki pytań. Każde jest ważne.

 

Nasze wartości, którymi kierowaliśmy się przy wyborze działki:

– dużo zieleni
– łatwe połączenie do W-wy (auto, pociąg, autobus)
– bliskość lotniska lub łatwy do niego dojazd
– sąsiedzi z dziećmi w wieku zbliżonym do wieku naszych dzieci
– cena

Ok, zawęziliśmy nasze poszukiwania do określonego terenu. Mamy wypisane wartości, którymi będziemy kierować się podczas poszukiwania działki. Udało się! Znaleźliśmy miejsce idealne. Co teraz? Oczywiście czas na rozmowę z właścicielem ziemi. On mówi nam swoją cenę, a my? My mówimy, że to stanowczo dla nas za drogo i udajemy, że będziemy szukać dalej. Wtedy zazwyczaj dochodzi do procesu zwanego targowaniem się. Targujemy się moi Państwo do upadłego, a przynajmniej do momentu, w którym właściciel nie zejdzie z ceną o jakieś 20%.
Kiedy już udało nam się dogadać z właścicielem, czas byśmy wszyscy razem udali się do notariusza. Tam zostanie sporządzony akt notarialny, a notariusz zgłosi do sądu wniosek o wpisanie nowego właściciela do ksiąg wieczystych.
Płacimy taxę notarialną.
Płacimy właścicielowi działki.
Płacimy agentce nieruchomości jej procent za wykonaną pracę.
W tym momencie jesteśmy lżejsi o jakieś kilkadziesiąt – kilkaset tysięcy (w zależności od miejsca kupienia ziemi rzecz jasna) i bogatsi o kawałek ziemi, na której już dziś możemy zrobić sobie grilla.
Gratulacje.

Spodobają Ci się także:

4 komentarze

Wiktor 19 lipca, 2016 - 8:34 am

Dzięki za bardzo przydatne porady na temat wyboru działki 🙂 Ja za niedługo też będę szukać w mojej miejscowości jakiegoś fajnego miejsca na budowę domu. Powodzenia na budowie teraz i czekam na kolejne wpisy! Pozdrawiam

Reply
Na nowo śmieci 23 stycznia, 2017 - 7:01 pm

Trafiłam przypadkiem, ale zostaje na dłużej 🙂 Porady są bardzo przydatne, a wybudowany przez Was domek – przepiękny!

Reply
Witek 18 grudnia, 2017 - 8:29 am

Wartościowe porady dotyczące działki budowlanej, warto przeczytać 🙂

Reply
Beton 28 czerwca, 2018 - 7:00 pm

Dziękuje za poradnik, Natrafiłem na to przypadkiem. Podsyłam znajomemu, który właśnie stoi przed wyborem najlepszej dla niego działki

Reply

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Ok, rozumiem