fbpx

MUZEUM NEONÓW

Autor: Basia Szmydt

81
Jestem absolutną fanką neonów! Uwielbiam poświatę, którą dają wieczorem i scenerię, którą tworzą.
Neon to moje małe marzenie i nie spocznę póki choć jeden malutki nie zawiśnie na ścianie w moim domu.
Póki co mogę zadowolić się podziwianiem tych, które na ulicach miast wciąż wiszą i tych, które zasłużenie przeszły na emeryturę i spokojnie przeżywają jesień swojego życia w Muzeum Neonów, w Warszawskim Soho Factory na Pradze.

Klimat tego miejsca przypomina nieco łódzką Off Piotrkowską. Industrialny krajobraz to coś co bardzo lubię, a jeśli do tego dołączymy świetne inicjatywy, artystyczne wydarzenia i danie starym, pofabrycznym budynkom nowej, świeżej energii to ja w to proszę Państwa wchodzę!

51 71

Muzeum Neonów to dosyć niewielka przestrzeń. Znajduje się tam według informacji na stronie około 100 neonów, a kolekcja stale się powiększa. Część świeci dawnym blaskiem, część po prostu stoi i czeka na konserwację i dopieszczenie. Wszystkie razem dają piorunujący efekt, a przechodząc z jednego pomieszczenia do drugiego, co jakiś czas można się uśmiechnąć rozpoznając jakiegoś neonowego celebrytę, który jako jeden z wielu zaczął proces upiększania stolicy po siermiężnym socrealiźmie.

61

Można zobaczyć tu całą kolekcję neonów i napisów pochodzących z Dworca Centralnego.
Trafiły tu tuż przed pamiętnym Euro, po gruntownym i jakże dobrze zauważalnym remoncie dworca.
Społem, Cepelia, Kino Helios, SAM czy warszawska Syrenka to tylko niektóre ze świetlnych napisów, które chyba każdy powinien pamiętać.

3 13 22

Neony to prawdziwe dzieła sztuki. Tworzone przez stricte wyspecjalizowanych w tym artystów były nie tylko reklamą, ale dekoracją i punktem orientacyjnym na mapie miasta. Wyobraźcie to sobie – zero komórek, fejsa tylko hasło „O 18:00 pod Literacką”. Dziś, kiedy musimy znosić miasta tonące pod ciężarem bilboardów i kiepskich reklam, ciężko jest wyobrazić sobie fakt, że dawniej neony nie miały reklamować tylko informować. Stąd też prostota w ich nazwach – Leki Ziołowe, Drukarnia Warszawska czy Mydła Farby.

41 81 91 101

Czasem myślę sobie, że doskonale odnalazłabym się w latach 70 – tych, 80 – tych. Wyobrażam sobie siebie w jakiejś zgrabnej jesioneczce, grzywką po ondulacji, ciemnym golfie i tweedowej spódnicy, w stukających po bruku kozakach i zakupach w makramowej siatce. Stoję w kolejce, w sklepie oświetlonym neonem, walczę o składniki na setki leniwych, które mam ulepić na obiad. Taaak 🙂 właśnie tak daleko zabrała mnie moja wyobraźnia, kiedy opuszczałam Muzeum Neonów.

Możecie odwiedzić je codziennie 12:00 – 17:00 (niedziela do 16:00), za bilet zapłacicie 10 zł.
Autobusy linii 123, 173, 202, 315, przystanek Mińska.

15

Loading

Spodobają Ci się także:

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Ok, rozumiem