fbpx

5 PRZEPISÓW NA PYSZNE PASTY DO KANAPEK Z PIECZYWEM BIO

Autor: Basia Szmydt
kanapki wegetariańskie z pastą z bakłażana

5 przepisów na pasty do kanapek z pieczywem BIO

Z reguły jestem osobą, która gdy sobie coś postanowi to się tego trzyma choćby nie wiem co. Z reguły. Bo nie ma żadnej siły na tym świecie, która powstrzymałaby mnie przed zjedzeniem dobrego chleba z masełkiem. Wszyscy moi stali czytelnicy to wiedzą. Kiedyś nawet przeprowadzałam sondaż, w którym padło pytanie z czym moim czytelnikom się kojarzę. Ha! Nawet ja sama byłam zaskoczona jak często padała odpowiedź: z chlebem, masłem i dobrym winem. Oto ja – koneserka dobrego życia, w którym chleb gra ogromną rolę. Bo wiesz, ja naprawdę uważam, że nawet gdy lodówka pusta, a właśnie dopadły nas ogromne smutki , albo gdy te smutki dopadły przyjaciółkę, która przyjechała się do nas wypłakać to ten chleb, od czasu do czasu zamieniony w grzankę, posmarowany masłem i w towarzystwie wina potrafi stać się kulinarnym arcydziełem, a już jestem o tym przekonana w 100 % – potrafi wyleczyć większość smutków. By tak jednak było chleb musi być po prostu dobry. Żadne mrożone podróbki, żadne sztucznie nadmuchane plastikowe chleby, żadne wyroby, które mają datę ważności na pół roku do przodu nie zastąpią doskonałego chleba na zakwasie.
Kiedyś piekłam taki chleb sama, ale gdzieś podczas przeprowadzki mój zakwas pożegnał się z życiem, a ja straciłam wenę do wypieków. W naszej wsi też o dziwo trudno o dobry chleb. Te, które mamy, nawet w małych wiejskich sklepikach są miękkie jak poduszka, intensywnie pachną drożdżami i często są przesolone.

Zdrowe pieczywo, czyli jaki powinien być chleb idealny?

Dobry chleb musi mieć to coś. Musi być konkretny i nie rozpadać się po przekrojeniu. Musi być miękki w środku i z chrupiącą skórką na zewnątrz. Nie może się psuć, ale powinien czerstwieć, a ten czerstwy powinien nadawać się do zjedzenia na przykład w formie grzanek właśnie. Moja Babcia robiła najlepsze na świecie grzanki z czerstwego chleba pokrojone w kostkę do białego barszczu z kiełbasą. Cudowne wspomnienie z dzieciństwa. Mam jeszcze jedno wspomnienie z dzieciństwa – chleb lubelski z papierową obwolutą, po który mama wysyłała mnie do sklepu spożywczego „Ósemka”. Zanim dochodziłam z nim do domu nie było połowy. Dobry chleb powinien sprawiać, że za żadne skarby nie jesteś w stanie się powstrzymać przed zjedzeniem go. Dobry chleb powinien sprawiać, że mrużysz oczy z rozkoszy, gdy go jesz z odrobina oliwy lub dobrego masła.

BIO pieczywo – zdrowa alternatywa dla marketowego chleba

Chleb, o którym wspominam ma w swojej ofercie sieć piekarni Putka, a ja jestem bardzo szczęśliwa, że to właśnie piekarnie Putka są partnerem dzisiejszego wpisu, i że to przy użyciu ich wypieków stworzyłam 5 pysznych kanapek, na które przepisy znajdziesz poniżej.


W rodzinie Putka w zeszłym roku świętowano setną rocznicę tradycji piekarskiej. To piekarnia z bogatą historią, która idzie z duchem czasu i w świetnym stylu reaguje na potrzeby dzisiejszych klientów. W ten sposób do swojej oferty wprowadziła pieczywo sygnowane znakiem BIO. BIO znaczy „naturalny”, „organiczny”, „czysty ekologicznie”. Żywność oznaczona etykietą „BIO” produkowana jest na bazie surowców, które uprawiane są bez użycia nawozów sztucznych, pestycydów, chemicznych środków ochrony roślin, z dala od dróg, szlaków komunikacyjnych oraz zakładów produkcyjnych z zachowaniem co najmniej dwuletniego okresu przejściowego zanim na danym polu rozpocznie się ekologiczne uprawy roślin. W ofercie produktów Putka BIO mamy chleb razowy z jagodami goji, chleb żytni, chleb razowy z miodem, mój ulubiony chleb tradycyjny pszenno – żytni, a już niebawem również pszenne bułeczki.

Pasty na kanapki – przepisy na pyszną przekąskę

No dobrze. A teraz najprzyjemniejsza i uwierz mi najpyszniejsza część tego wpisu czyli przepisy. Wybrałam dla Ciebie 5 moich ostatnio ulubionych kanapek. Wszystkie są mega zdrowe, naszpikowane warzywami, a wspólnym mianownikiem każdej z nich jest pasta. Pasta to jest takie wdzięczne jedzenie, które pomaga Ci się dobrze zorganizować, możesz ją zrobić z resztek lub zapasów z zamrażarki, możesz zrobić jej więcej, by mieć ogarnięte śniadanie na kilka dnia, no i jest naprawdę mega pożywna i zdrowa. Robi się ją momentalnie, a po dodaniu kilku świeżych lub pieczonych warzyw, oliwy, parmezanu, odpowiednich przypraw i doskonałego pieczywa sprawia, że zamiast nudnej buły z szynką i serem możesz zaczarować swój dzień prawdziwym, kulinarnym arcydziełem.
Musisz mi najpierw uwierzyć na słowo, że te kanapki poniżej są pyszne, potem zdecydować, którą zrobisz najpierw, a potem chrupiąc ją na śniadanie lub podczas przerwy na lunch w pracy podziękować mi w myślach lub komentarzu 🙂
Miłośnicy chleba łączmy się.

Z piekarni Putka przywiozłam do domu 4 różne bochenki chleba: tradycyjny pszenno – żytni, razowy z miodem, razowy z jagodami goji i żytni. Pierwszy bochenek zjedliśmy z dziećmi w pociągu – nie dojechał do domu. Zbyt ładnie pachniał. Drugi schowałam w spiżarce, bo obiecałam go Tomkowi, który dopiero następnego dnia wracał z pracy. Zostały dwa i to z nich powstały te wszystkie pyszne kanapki.

Pasta z zielonego groszku i ricotty

Jestem ogromną fanką zielonego groszku. W naszym domu niestety tylko ja. Moje dzieciaki kręcą nosem na widok „zieleniny” na talerzu, Tomek nawet nie patrzy w kierunku groszku, chyba że to składnik jego popisowego risotto.
Ja mogłabym go jeść codziennie. Najchętniej w lecie, prosto z krzaka. Do zrobienia tej pasty użyłam groszku mrożonego, który na szczęście możemy dostać każdego dnia roku. Wystarczy go lekko zblanszować, by wydobyć z niego pyszny smak. Potem dodać kilka składników, niedbale zmiksować i pyszna i super zdrowa pasta gotowa.

Czego potrzebujesz?

kilka kromek chleba tradycyjnego pszenno – żytniego BIO Putka
200 g mrożonego zielonego groszku
listki oberwane z pęczka bazylii
2 ząbki czosnku
100 g serka ricotta
3 łyżki oliwy
skórka otarta z cytryny
sok z połowy cytryny
sól
świeżo mielony pieprz
parmezan do posypania

Kromki chleba skrop oliwą i włóż do nagrzanego piekarnika na kilka minut.
Groszek wrzuć do osolonego wrzątku i gotuj 3-4 minuty.
Odcedź groszek na sicie i przełóż do miski razem z listkami bazylii, ząbkami czosnku, oliwą, skórką otartą z cytryny, sokiem z połówki cytryny.

Gdy groszek lekko przestygnie dodaj ricottę i zmiksuj całość na dość gładką masę.
Dopraw pastę solą, pieprzem.
Gdy grzanki są gotowe posmaruj je grubo zieloną pastą, posyp świeżo startym parmezanem i skrop oliwą.

kanapki z pastą z zielonego groszku
kanapki z hummusem

Kanapki z hummusem i pieczonymi warzywami

To kanapka, którą kiedyś kupiłam w podziemiach warszawskiego Dworca Centralnego. To miejsce nie kojarzy się z wyszukanymi smakami, a jednak tamtego dnia biorąc pierwszy kęs niepozornej bagietki z hummusem i pieczonymi warzywami zaniemówiłam, a później zaczęłam zaglądać do jej środka, by móc odtworzyć jej smak w domu. Jest prosta. Jest idealna. Zamieniłam bagietkę na pyszny chleb żytni BIO Putka, dodałam trochę świeżej kolendry, którą uwielbiam i poświęciłam chwilkę, by zrobić hummus doskonały. Hummus możesz kupić gotowy, choć zrobienie go samodzielnie jest naprawdę proste. Gdy zrobisz więcej masz gotowe „smarowidło” do kanapek lub po prostu dip do warzyw na kilka dni. Ja używam cieciorki w puszce, bo nie lubię czekać, kiedy jestem głodna 🙂

Czego potrzebujesz?

kilka kromek chleba żytniego BIO Putka
papryka czerwona, zielona, żółta
niewielka cukinia
czerwona cebula
oliwa
świeża kolendra (opcjonalnie)

Na hummus:
puszka cieciorki
6 łyżek kremowej pasty sezamowej tahini (do kupienia w internecie lub delikatesach; możesz ją też zrobić samodzielnie)
2 łyżki soku z cytryny
2 ząbki czosnku
4 łyżki oleju sezamowego lub oliwy
sól, pieprz
pół łyżeczki ostrej papryki
pół łyżeczki kminu rzymskiego
kilka łyżek zimnej wody, jeśli hummus będzie zbyt gęsty

 

Żeby zrobić hummus po prostu zmiksuj wszystkie składniki blenderem na gładką masę. Cieciorkę wcześniej odsącz z zalewy. Gdy uznasz, że hummus jest zbyt gęsty dodaj ostrożnie kilka łyżek zimnej wody. Dopraw według uznania solą, pieprzem, papryką ostrą i kminem rzymskim. Ja lubię, gdy hummus jest lekko ostry więc czasem dodaję do niego oliwę aromatyzowaną papryczką chilli i czosnkiem. Pychota!
Teraz czas na warzywa. Paprykę pokrój na kawałki, cukinię pokrój w grubsze plastry. Warzywa skrop oliwą i ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz kilkanaście minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Miąższ warzyw powinien być miękki, skórka może być gdzieniegdzie przypalona. Upieczone warzywa oprósz delikatnie solą.
Kromki żytniego chleba BIO posmaruj grubo hummusem, na to połóż upieczone paprykę i cukinię. Na wierzch połóż piórka czerwonej cebuli i świeżą kolendrę.

kanapki z pastą z cieciorki

Kanapka z kurczakiem w nowej odsłonie, czyli grzanka a’la rosół

Ta kanapka to jest prawdziwy hit i mistrzostwo gotowania z resztek. Raz, że mamy tu dobry chleb, który nawet gdy stanie się czerstwy jest wciąż materiałem na doskonale pyszną grzankę. Dwa, że nadzieniem do tej kanapki jest wszystko to, co możesz znaleźć w garnku po niedzielnym rosole. Niczego nie wyrzucamy! Warzywa z rosołu posłużą nam do zrobienia pysznej pasty, która nawet mi godnie zastępuje masło. Na tej paście możesz ułożyć co tylko chcesz, choć mięso z kurczaka wyjęte z rosołu albo po prostu kurczak upieczony w piekarniku i do tego pyszny ogórek kiszony to według mnie najlepszy pomysł.

Czego potrzebujesz?

kilka kromek chleba tradycyjnego pszenno – żytniego BIO Putka
warzyw z rosołu: kilka marchewek, pietruszkę, kawałek selera, kawałek pora, cebulę
sól
pieprz
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
łyżeczka papryki słodkiej
pół łyżeczki papryki ostrej
łyżka sezamu
chude mięso kurczaka z rosołu lub pierś z kurczaka upieczona (np. w przyprawie do kurczaka z dobrym składem)
dobry ogórek kiszony

Najpierw (tradycyjnie już) czas na grzanki. Chleb tradycyjny pszenno – żytni BIO Putka przekrój wzdłuż. Kromki chleba skrop oliwą i włóż do nagrzanego piekarnika na kilka minut. Niech będą lekko chrupiące, ale nie spalone.
Warzywa z rosołu zmiksuj na gładką masę. Dopraw pozostałymi składnikami, dodaj sezam.
Tak przygotowaną pastą posmaruj ciepłe grzanki, na to połóż mięso kurczaka i grube plastry ogórka kiszonego. I voila! Nic się nie marnuje. Pastę z warzyw z rosołu możesz przechowywać w lodówce 3 dni.

kanapka z kurczakiem z rosołu

Kanapka z pieczonym burakiem i serkiem chrzanowym

Coś dla miłośników bardziej wyrazistych smaków. Ta kanapka odczarowuje naszego zwykłego, polskiego buraka, który po upieczeniu staje się prawdziwym przysmakiem i chrzan – nasze polskie superfood!

Czego potrzebujesz?

kilka kromek chleba żytniego BIO Putka
2 upieczone buraki
kilka rzodkiewek
5 łyżek serka ricotta lub serka typu Philadelphia
łyżeczka chrzanu (lub dwie jeśli lubisz ostrzejsze smaki)
rukola

Ricottę wymieszaj z chrzanem. Upieczonego buraka pokrój w plastry. Rzodkiewkę w cienkie plasterki. Kromki żytniego chleba BIO posmaruj chrzanowym serkiem, na to połóż plastry buraka, znowu serek, plasterki rzodkiewki, kilka listków rukoli, a na wierzch kolejną kromkę chleba. Gotowe!


kanapki z pastą z bakłażana

Grzanki z pastą z bakłażana

Znowu grzanki! Nie krępuj się i zamieniaj każdą kromkę w życiu na grzanki 🙂
Ta pasta jest super prosta i naprawdę pyszna. Nigdy nie mam pomysłu na to, co można zrobić z bakłażanem. Okazuje się, że wystarczy przekroić go na pół i włożyć do piekarnika 😉
Potem dodać kilka składników i mieć kolejne „smarowidło” do grzanek w swoim asortymencie. Smak tej pasty doskonale przełamuje ostra rukola i kwaskowate ziarenka granatu. No i wygląda obłędnie prawda?

Czego potrzebujesz?

kilka kromek chleba tradycyjnego pszenno -żytniego BIO Putka
1 duży bakłażan
3 łyżki kremowej pasty tahini
sól i pieprz
2-3 ząbki czosnku
1 duża cebula
kilka łyżek oleju
garść pestek granatu
garść listków rukoli

Bakłażana przekrój na pół i połóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia skórką do góry. Chleb pokrój na kromki i skropione oliwą również włóż do nagrzanego piekarnika. Gotowy, upieczony bakłażan powinien uginać się pod naciskiem widelca. Miąższ ma być miękki. Z upieczonego i ostudzonego bakłażana wyjmij łyżką miąższ i przełóż go do miski. Zmiksuj go z pozostałymi składnikami (oprócz cebuli) na gładką masę. Na patelni, na rozgrzanej oliwie podsmaż pokrojoną w kostkę cebulę, aż się zeszkli i będzie miękka. Cebulę dodaj do pasty z bakłażana. Na grzankach układaj listki rukoli, na to pastę z bakłażana. Na koniec posyp kanapki nasionami granatu. Pyszka!

kanapki wegetariańskie z pastą z bakłażana

Tak sobie myślę, że życie jest za krótkie, by odmawiać sobie jedzenia dobrego chleba, grzanek z czerstwego chleba i pysznych kanapek. Moje życie bez chleba byłoby smutne i niekompletne – serio 🙂

Chciałabym, żeby mój dzisiejszy wpis pokazał Ci, że czasem nie trzeba wymyślać skomplikowanych przepisów, by osiągnąć efekt „wow” i by jeść zdrowo. Jeśli masz dobre składniki, dobry chleb, warzywa i przede wszystkim fajny pomysł na ich wykorzystanie to naprawdę nie będziesz musiała sięgać po byle co, kiedy dopadnie Cię głód. Kanapka też może być kulinarnym dziełem sztuki. Eksperymentuj i ciesz się jedzeniem! Bo przy stole zaczynają się najpiękniejsze historie.

Loading

Spodobają Ci się także:

19 komentarzy

Tekstualna 25 kwietnia, 2019 - 7:32 am

mniam! 😀

Reply
Dietetyk Na Walizkach 25 kwietnia, 2019 - 11:40 am

Super sprawa takie pasty 🙂 Do tego duużo warzyw, natka pietruszki, szczypiorek i kiełki!

Reply
puch ze słów 25 kwietnia, 2019 - 3:44 pm

hej. Dobry chleb to podstawa. Chleb to podstawa świata, to fundament! 🙂 Chleby które polecasz zaciekawiły mnie, a pasty zacne. Biorę z kurczakiem i z pieczonymi warzywami.
„Wy­ciągam rękę po kromkę chle­ba
i nie zdaję so­bie spra­wy,
że zja­dam ka­wałek nieba”.
pozdrawiam asia

Reply
Szyciownik 25 kwietnia, 2019 - 5:17 pm

Cześć,
Dobry chleb można jeść nawet sam 😀 A z Twoich propozycji najbardziej podoba mi się ta z kurczakiem 🙂 aż zgłodniałam na samą myśl!
Pozdrawiam,
Kasia

Reply
Pani KoModa 25 kwietnia, 2019 - 9:34 pm

Ale pyszności – najchętniej spróbowałabym pasty z bakłażanem 🙂

Reply
Paulina z simplistic.pl 26 kwietnia, 2019 - 5:01 am

Ja pierniczę! Sama nie umiem wymyślić żadnej pasty i muszę korzystać z gotowych przepisów, a Ty zrobiłaś ich aż 5! 😀 😮

Reply
Karola_sz 26 kwietnia, 2019 - 6:14 am

Za każdym razem kiedy mówię, że muszę zrzucić zimową oponkę i słyszę „to nie jedz chleba” – moja odpowiedź jest „no way”! Uwielbiam chleb, taki prawdziwy, na zakwasie. Ciężko o dobry, ale szczęśliwie znalazłam piekarnię, która taki oferuje. A przepisy na pewno wypróbuję. Twoje kanapki wyglądają przepysznie…

Reply
melodia 26 kwietnia, 2019 - 8:04 pm

Baaarbaaara?! Od razu widać, że się pofolgowało w Swięta :)) Cóż się dziwić.
A pasty wyglądają MEGA 🙂 Trza spróbować 🙂

Reply
S. 26 kwietnia, 2019 - 8:38 pm

mmmm…. pycha. Na pewno wypróbuję. Basiu a jaka to przyprawa do kurczaka „z dobrym składem”?

Reply
Basia Szmydt 26 kwietnia, 2019 - 8:44 pm

Ja używam Kamis.

Reply
@martaj9 28 kwietnia, 2019 - 6:50 pm

Uwielbiam pasty do chleba. Zrobilam te z groszkiem i jest przepyszna. Groszek zawsze mieszalam z mieta ale Twoja z bazylia bardzo mi posmakowala i napewno zrobie jeszcze nie raz. Nie moge sie doczekac zeby wyprobowac kolejne Twoje propozycje past. Pozdrawiam serdecznie.

Reply
Ela - themomentsbyela.pl 30 kwietnia, 2019 - 10:29 am

W mojej okolicy trudno o prawdziwy chleb, a składniki BIO to już całkowity rarytas. Pozostaje mi pieczenie w domu albo zakupy podczas wypadów do Krakowa. Twoje pasty to bajka. Zdrowe, pyszne i kolorowe, mniam.

Reply
Lekarz Sylwia Łuczyńska 11 maja, 2019 - 6:58 am

Super przepisy, Basiu! Mimo, że jestem już po śniadaniu i przy porannej kawce, to naszła mnie ochota na kromkę takiego świeżego chleba z avocado oraz bazylią! Smacznego weekendu!

Reply
Anna 16 maja, 2019 - 12:11 pm

Mam ochotę na tą pastę z bakłażana, musi być pyszna. 🙂

Reply
Aneta 7 sierpnia, 2019 - 10:07 am

wygląda smakowicie 🙂

Reply
Weronika 9 sierpnia, 2019 - 7:07 pm

musi być pyszne 🙂

Reply
Kasia 16 sierpnia, 2019 - 8:26 pm

Mam w lodowce samotnego baklazana, juz wiem Co go jutro czeka

Reply
Melodia 21 marca, 2020 - 10:35 am

Widzę, że już tu byłam. Ototo właśnie mi chodziło; szybko i prosto.Robię screena i wrzucam do schowka.

Reply
Basia Szmydt 24 marca, 2020 - 6:44 pm

Na zdrowie <3

Reply

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Ok, rozumiem