fbpx

WYCISKARKA WOLNOOBROTOWA – JAKĄ WYBRAĆ? (+ SUPER PRZEPISY)

Autor: Basia Szmydt

Czy wyciskarka wolnoobrotowa to sprzęt, w który warto zainwestować? Czy jej używanie jest wygodne? Czy trzeba sobie wyrobić nowy nawyk, by regularnie z niej korzystać? Jakie ma zalety, a jakie wady taki sprzęt? Jaki model wybrać, by posłużył nam przez długie lata? 

Na wszystkie te pytania odpowiedzi znajdziesz w moim dzisiejszym wpisie. Podzielę się z Tobą moimi spostrzeżeniami po kilku tygodniach użytkowania wyciskarki wolnoobrotowej.

Ale to nie wszystko! Mam dla Ciebie kilka moich ulubionych przepisów w formie pięknych grafik. Na soki, mleko roślinne i przepyszne kulki mocy, które zrobisz z … odpadów po mleku roślinnym. No to co? Zaczynamy!

PO CO MI WYCISKARKA WOLNOOBROTOWA?

pastedGraphic.png

#1 Po to, żeby moim dzieciom przemycać więcej witamin z owoców i warzyw.

Oczywiście zawsze można stwierdzić, że witaminy dzieciaki powinny zajadać z surowych warzyw i owoców, ewentualnie jedząc mnóstwo tych warzyw do obiadu. Zgadzam się i uwierz mi – robię, co mogę. Ale jeśli tak jak ja, jesteś mamą dzieci, które jedzą tylko surową marchewkę i kiszonego ogórka, a warzywne zupy muszą być zazwyczaj zblendowane, żeby nie było widać co w nich pływa, na pewno mnie zrozumiesz. Dla mnie każda opcja przemycenia dzieciom do posiłku warzyw jest kusząca. I jeśli do jabłkowego soku mogę wrzucić im garść świeżego szpinaku albo jarmużu to ja w to wchodzę i nawet nie będę się zastanawiać. 

Byłoby idealnie gdyby te warzywa były z eko upraw i tutaj też – robię, co mogę. Czasami uda mi się zdobyć niepryskane jabłka czy marchewki, a czasami idę na regularne zakupy do marketu. Staram się do tematu podchodzić zdroworozsądkowo. Dla mnie najważniejsze jest to, że gdy moim dzieciom chce się po obiedzie coś słodkiego, to mogę zaproponować im zdrowy sok i one go chętnie wypiją. Oczywiście są dni, kiedy żelki wygrywają ☺

pastedGraphic_1.png

#2 Dla siebie samej i mojego męża też

Sok może nam spokojnie zastąpić jeden czy dwa posiłki i sprawdza się to idealnie, gdy chcemy zrzucić parę kilogramów i poczuć się lżej. Soki przecierowe zawierają mnóstwo błonnika, który wspomaga metabolizm. Po świątecznym przejedzeniu to jest po prostu coś wspaniałego. Korzystamy też z moim mężem z soków funkcyjnych. Wtedy w ruch wchodzi imbir czy seler naciowy. Ale o tym w dalszej części wpisu.

#3 Żeby być bardziej EKO

Wszelkie rozwiązania, które w jakiś sposób mogą zmniejszyć ilość produkowanych śmieci są super. Posiadając wyciskarkę wolnoobrotową nie muszę kupować już soków w plastikowych czy kartonowych opakowaniach. Wyciskam je w domu i przechowuję w szczelnym opakowaniu, w lodówce do 72 godzin. Plus to ja decyduję o składzie swojego soku. Mogę do niego dodawać oleje, mleko roślinne czy przyprawy. Gdy korzystam z ekologicznych warzyw i owoców to już w ogóle mistrzostwo świata.

pastedGraphic_2.png

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC WYCISKARKĘ WOLNOOBROTOWĄ?

Powiem Ci na co ja zwróciłam wybierając naszą wyciskarkę.

Nasz model wyciskarki wolnoobrotowej to Kuvings Evo820.

  • MUSI BYĆ WOLNOOBROTOWA – jak sama nazwa wskazuje oznacza to tyle, że wyciskarka ma się wolno obracać. W naszym modelu to 50 obrotów na minutę. Wolno również wkładamy warzywa i owoce. Dopiero gdy jedno zostanie przeciśnięte przez ślimak dodajemy kolejne. Po co to wszystko? Żeby z owocu czy warzywa wydobyć jak najwięcej cennych składników odżywczych. To odróżnia wyciskarkę wolnoobrotową od tradycyjnych sokowirówek. Te drugie pracowały na wysokich obrotach, przy gorącym silniku. Pulpa, która wylatywała z sokowirówki miała w sobie jeszcze sporo smaku. Pulpa z wyciskarek wolnoobrotowych to w zasadzie sama celuloza, czyli wiórki bez smaku. Wszystko co dobre idzie do szklanki naszego pysznego soku.
pastedGraphic_3.png
  • MUSI BYĆ ŁATWA W OBSŁUDZE – ja jestem człowiekiem, który w starciu ze sprzętami często polega. Jeśli coś jest trudne w obsłudze to najpewniej zamiast się tej obsługi uczyć nie będę z tego sprzętu korzystać, albo będę korzystać tak rzadko jak się da (na swoje nieszczęście mam tak z moim laptopem). Wyciskarka Kuvings Evo820 jest łatwa w obsłudze. Co to znaczy? Łatwo się ją montuje i demontuje. Łatwo się ją myje. A żeby wycisnąć sok musisz włączyć ją do prądu i włączyć jeden guzik. Wszystko na maksa intuicyjne.
  • MUSI BYĆ BEZPIECZNA DLA DZIECI – to dla mnie ważny punkt, bo w robienie soków w naszym domu angażujemy chłopaków, którzy choć są już duzi, to wciąż w przypadku obsługi sprzętów kuchennych obowiązuje zasada „kontrola najwyższą formą zaufania”. W naszej wyciskarce wlot, przez który wkładamy owoce i warzywa jest zabezpieczony klapką Flip Gate, co sprawia, że dziecięca rączka nie dostanie się do ślimaka. A skoro jesteśmy przy dzieciach: pamiętajmy, by owoce i warzywa wkładać do wyciskarki powoli, tak jak wspomniałam. Jeśli będziemy to robić zbyt szybko, a w przypadku dzieci o to nietrudno, nasza wyciskarka może się zapchać.
pastedGraphic_4.png
  • MUSI BYĆ ŁADNA I PASOWAĆ DO MOJEJ KUCHNI ☺ – serio, serio. Wyciskarka Kuvings waży 9 kilogramów. Wiem, że jeśli schowam ją na dno szafki, to jest szansa, że będę z niej korzystać rzadziej niż wtedy, gdyby stała sobie na blacie w kuchni. Dlatego nasza wyciskarka musiała być ładna, tak bym nie musiała jej chować ☺ Wybrałam Kuvings Evo 820 w kolorze szampańskim. Do wyboru w tym modelu masz jeszcze białą, czarną i czerwoną.
pastedGraphic_5.png

WYCISKARKA WOLNOOBROTOWA KUVINGS EVO 820 – WADY I ZALETY

Zacznę od zalet, bo tych jest zdecydowanie więcej. Oto one:

  • Jest cicha. Naprawdę cicha. W porównaniu do naszego poprzedniego modelu jest wręcz bezgłośna ☺ Gdy nasza poprzednia wyciskarka pracowała to zagłuszała wszystko i budziła nawet z najtwardszego dnu. Tutaj mamy do czynienia z bardzo subtelną pracą sprzętu. Oczywiście to subiektywna ocena moja i mojego męża.
  • Daje sporo możliwości produkcyjnych. Do dyspozycji mamy sito do soków, sito do smoothies czyli soków przecierowych (takich gęstych i bardziej konkretnych) czy sito do sorbetów. Oprócz tradycyjnych, wyciskanych soków, możemy robić w niej wszelkie koktajle na bazie mleka czy jogurtu, lody, mleka roślinne, desery z pulpy orzechowej czy nawet placki albo zupy krem.
  • Jest bezpieczna dla dzieci. Klapka Flip Gate.
  • Jest bardzo ładna. Można ja zostawić na blacie w kuchni i sama w sobie będzie ozdobą. Zwłaszcza w tym pięknym złotym kolorze ☺
  • Ma duży wlot. Dzięki temu do wyciskarki możemy wkładać umyte owoce w całości. Nie kroimy ich drobno. Wyjątek stanowi twardy burak, marchewka i włóknisty seler naciowy. Owoce i warzywa wyciskamy ze skórką, dzięki temu zachowujemy w soku jeszcze więcej witamin. Ze skórki obieramy tylko cytrusy.
pastedGraphic_9.png
pastedGraphic_10.png
  • Ma szerokie ujście dla pulpy. Dzięki temu nie zapycha się i ułatwia korzystanie. 
pastedGraphic_11.png
  • Posiada 10 letnią gwarancję i jest serwisowana w Polsce.
  • Łatwo się demontuje i myje.

No dobrze. Czy ma zatem jakieś wady?

  • Cena. Dość wysoka jak na wyciskarkę, ale płacimy za jakość. Wyciskarka jest naprawdę solidnie zrobiona i gołym okiem widać, że mamy do czynienia z dobrym sprzętem. Oczywiście na rynku można znaleźć wyciskarki i za 100 zł, ale to już nasz wybór co i za ile kupujemy. Ja wolę zapłacić więcej i mieć pewność, że będę używać sprzętu przez kilka, kilkanaście lat.  Warto też przeliczyć sobie ile miesięcznie wydajemy na soki i sprawdzić czy posiadanie takiego sprzętu, biorąc pod uwagę kilka lat, nie opłaci się nam bardziej.
  • Wolna praca. Tak jak wspomniałam kilka razy, wyciskarka jest wolnoobrotowa, co oznacza, że na szklankę soku musimy poczekać nieco dłużej. Mnie to nie rusza, ale gdy spieszymy się do pracy i każda minuta się liczy to może sprawiać, że będziemy zniecierpliwieni. Oczywiście mam na myśli minutę czy dwie oczekiwania na sok, a nie pół godziny – żebyśmy mieli jasność ☺

Jeśli jesteś zainteresowana zakupem takiego modelu jaki mam ja – Kuvings Evo 820 to mam dla Ciebie kod zniżkowy, dzięki któremu możesz kupić wyciskarkę 240 zł taniej. KLIKNIJ TUTAJ, ŻEBY UZYSKAĆ KOD ZNIŻKOWY.


No dobrze, a teraz przejdźmy do przepisów. W końcu to właśnie dla nich kupujemy wyciskarkę wolnoobrotową. Możemy wyciskać wszystkie warzywa i owoce jakie tylko przyjdą nam do głowy, choć jeśli chodzi o soki to osobiście odradzam banany. Te dużo lepiej sprawdzają się zblendowane z sokiem w formie koktajlu.

Oto moje ulubione przepisy. Przygotowałam je dla Ciebie w formie zdjęć. Wystarczy zapisać sobie zdjęcie na telefonie albo komputerze i gotowe przepisy na pyszne soki masz zawsze pod ręką. Przepisy na poniższe soki znalazłam częściowo w książce Kasi Błażejewskiej Stuhr, częściowo w książeczce z przepisami Kuvings, a jeszcze inne to moja własna inwencja twórcza. Włóż do wyciskarki wszystko co widzisz na zdjęciu i Twój sok gotowy. Jak widzisz to naprawdę nie są skomplikowane przepisy. Pij na zdrowie ☺

pastedGraphic_15.png

Niskokaloryczny, detoksykujący sok. Seler naciowy pomaga przy leczeniu i profilaktyce np. zaburzeń pracy jelit. Pomaga zapobiegać starzeniu się skóry dzięki swoim silnie antyoksydacyjnym właściwościom. Zawiera dużo witaminy C i witaminy z grupy B. Wspomaga odchudzanie. Dzięki dodaniu cytryny i jabłka sok z selera naciowego jest naprawdę smaczny. Jest i natka pietruszki – prawdziwa skarbnica witaminy C oraz zielony ogórek, który wspaniale nawadnia nasz organizm.

pastedGraphic_16.png

Ulubiony sok moich dzieci i jedyna forma jarmużu, który mogą przełknąć. A jarmuż to warzywo wspaniałe i niedoceniane. Jarmuż jest skarbnicą sulforafanu, silnego przeciwutleniacza, który ma działanie przeciwnowotworowe.  Zawiera karotenoidy i przeciwutleniacze, które również hamują procesy oksydacyjne. W skrócie – to prawdziwe lekarstwo w naszej kuchni. W dodatku jedno z niewielu warzyw, które może zimować w naszych warunkach. W połączeniu z pysznym, słodkim ananasem i jabłkiem otrzymujemy super zdrowy sok. Ananasa wyciskaj obranego tylko ze skóry, ale z zachowaniem środka. To właśnie środek ananasa zawiera najwięcej cennych składników odżywczych. 

pastedGraphic_17.png

O cennych właściwościach imbiru słyszał już chyba każdy. Dla mnie obok czosnku i kurkumy, to najważniejsza przyprawa w kuchni. O imbirze napisano już setki książek. Nic dziwnego. Rozgrzewa, wspomaga odporność, potrafi pozbyć się przeziębienia, zwalcza infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe. Wpływa korzystnie na nasze procesy trawienia, pobudza krążenie i jest cennym…afrodyzjakiem! Jest dosyć intensywny w smaku i trzeba się do niego przyzwyczaić, ale nie żałuj sobie. Imbirowy shot z dodatkiem mango i pomarańczy działa cuda.

pastedGraphic_18.png

Kolejny ukochany sok moich dzieci. Lubią zielone! To za sprawą mojej opowieści z dzieciństwa, że zielony sok robimy według tajemnej receptury Shreka. Spodobała im się ta opowieść i zielone soki zostały. Szpinak zawiera sporo witaminy C, żelaza, potasu, magnezu i kwasu foliowego. Regularnie spożywany obniża poziom stresu. W połączeniu z kiwi i jabłkiem daje pyszną kombinację smaków. Spróbuj koniecznie.

pastedGraphic_19.png

I kolejny sok z imbirem. Tym razem w wersji z naszymi, polskimi warzywami korzeniowymi. Wspomagam nim mój organizm po miesiączce. Burak to jedno z moich ukochanych warzyw. Wzmacnia układ krwionośny i jest wspaniałym środkiem krwiotwórczym. Zapobiega anemii, wzmacnia, pomaga unormować poziom cholesterolu, obniża ciśnienie. Jednym słowem – cudowne warzywo, które kosztuje grosze. Z dodatkiem jabłka, marchewki, cytryny i odrobiny imbiru smakuje pysznie!

pastedGraphic_20.png

A jeśli nie lubisz imbiru polecam ten sok. Burak połączony z wiśniami (użyłam rozmrożonych, razem z sokiem, bez pestek) i cytryną. Wiśnie są bogate w witaminy i minerały. Zawierają

mnóstwo przeciwutleniaczy, a te, jak już wiesz, sprawdzają się doskonale w profilaktyce przeciwnowotworowej i przeciwstarzeniowej. Wiśnie możemy jeść codziennie, wyjdzie nam to tylko na zdrowie.

pastedGraphic_21.png

Czujesz, że pijesz za mało wody? Chcesz mieć piękną cerę oraz gładką i sprężystą skórę? Sięgnij po ten wspaniały, nawadniający sok. Ogórek i melon składają się w 97 % z wody – idealnie sprawdzą się, jeśli właśnie się odchudzasz. Działają moczopędnie i pomagają nam pozbyć się toksyn z organizmu. Soki z ogórkiem i melonem wspaniale gaszą pragnienie.

Ale soki to nie wszystko, co możemy zrobić w naszej wyciskarce. Tak jak wspomniałam w Kuvings Evo 820 mamy również do dyspozycji sita do sorbetów i do smoothies. Tak wygląda sok przecierowy. Podczas jego wyciskania niemal nie zostaje żadna pulpa. 

pastedGraphic_10.png

Ja używając sita do soków postanowiłam zrobić swoje własne mleko roślinne, które wprost uwielbiam. 

Wzięłam pół litrowego słoika różnych orzechów: nerkowców, włoskich i brazylijskich. Zalałam słoik wodą na całą noc. Następnie zaczęłam robić mleko w wyciskarce. Na zmianę dodawałam powoli część orzechów i część wody. W ten sposób otrzymałam gęste, jednolite, przepyszne mleko orzechowe. I powiem CI, że jest to najlepsze mleko jakie piłam. Żadne ze sklepu nie może się z nim równać. Zrobiłam mleko z wiórek kokosowych i również wyszło pyszne. 

Uwaga! Pulpy z orzechów czyli tego, co zostaje po wyciskaniu mleka pod żadnym pozorem nie wyrzucamy. Robimy z nich pyszne kulki mocy. Jak? Już Ci mówię.

pastedGraphic_23.png

Orzechową pulpę mieszamy z suszoną żurawiną i miodem albo syropem klonowym. Ja dałam ok. 3 łyżek syropu klonowego, ale to już zależy od Ciebie, jak bardzo słodkie słodycze lubisz. Z takiej masy formujesz kulki i obtaczasz je albo w surowym kakao albo w wiórkach kokosowych i wkładasz do lodówki na godzinę. Ja nie włożyłam. Nie zdążyłam. Zjedliśmy je z Tomkiem od razu podczas robienia tych zdjęć. Taka praca ☺

Kulki sprawdzą się idealnie jako przekąska do torebki, do pracy, po treningu albo zupełnie bez okazji.

pastedGraphic_24.png

Mam nadzieję, że mój dzisiejszy wpis pozwolił Ci znaleźć wszystkie odpowiedzi dotyczące wyciskarki wolnoobrotowej.

Wyciskaj ile się da. Na zdrowie! ☺

Mój dzisiejszy wpis powstał przy współpracy z marką Kuvings

Loading

Spodobają Ci się także:

18 komentarzy

Ola 20 stycznia, 2021 - 7:42 pm

Od ponad 4 lat używam wyciskarki co prawda innej firmy, ale tak jak piszesz warto dopłacić do jakości moja wyciskarka chodzi conajmniej co dwa dni. Robię w niej soki, mleka roślinne i placki ziemniaczane lub dyniowe. Niezastąpione urządzenie. Mam pod domem eko sklep wiec tam się zaopatruje w warzywa i owoce, do każdego soku dodaje imbir i kurkumę świeża. Niezastąpiony duet w sezonie przeziębień.

Reply
Basia Szmydt 20 stycznia, 2021 - 8:36 pm

Brawo! Imbir i kurkuma działają cuda

Reply
Agni 21 stycznia, 2021 - 5:00 am

Ile mleka wychodzi z takich proporcji? Pewnie ok 1 litra?

Reply
Basia Szmydt 21 stycznia, 2021 - 8:08 am

Mniej niż litr. 3/4 litrowego słoika.

Reply
Estera 21 stycznia, 2021 - 8:38 am

Sok z selera naciowego pijemy na czczo nie mieszając z niczym przez pół godziny wtedy ma mega lecznicze właściwości.

Reply
Basia Szmydt 21 stycznia, 2021 - 9:52 am

To bardzo dobrze 🙂 liczę, że i ja się do takiej formy soku z selera niedługo przekonam

Reply
Lucyna 21 stycznia, 2021 - 12:42 pm

Świetne inspiracje, sama codziennie używam wyciskarki, jest moc 🙂

Reply
Bil 21 stycznia, 2021 - 6:40 pm

Wolnoobrotowa ,to ma nie 50 tylko ponizej 30 obrotow,a moc 240 w to połowę za malo ,rabarbau to nawet nie próbuj do niej wkladac

Reply
Basia Szmydt 21 stycznia, 2021 - 8:59 pm

Włożyłam i rabarbar, i seler, i burak i jest super.

Reply
Anna 21 stycznia, 2021 - 7:56 pm

Również używam wyciskarki tej firmy. Jest naprawdę super.

Reply
Anna 23 stycznia, 2021 - 1:44 pm

Basiu, jeszcze niedawno na tym blogu reklamowałaś i zachwycałaś się wyciskarką AMICA. Czyżby już poszła w niepamięć?

Reply
Basia Szmydt 23 stycznia, 2021 - 4:31 pm

Tak w 2017 roku, służyła nam dzielnie, ale odłamał się nam jeden element. Można z niej korzystać dalej pod warunkiem, że tego elementu się nie zgubi. Wycisnelismy w niej hektolitry soków, a teraz znalazła dom u naszej rodziny i dalej działa 🙂 teraz korzystamy z Kuvingsa i według mnie jest dużo lepsza. Pozdrawiam

Reply
Katarzyna 23 stycznia, 2021 - 4:17 pm

A ja się skusiłam na tę, którą polecałaś w 2017 r. , od Amici. I jest w porządku.

Reply
Basia Szmydt 23 stycznia, 2021 - 4:32 pm

I super 😉 ważne, że spełnia swoją funkcję

Reply
Aga 23 stycznia, 2021 - 7:58 pm

Bardzo konkretna recenzja, dziekuje! Mam pytanie: na jak duze kawalki trzeba kroic marchew i seler przed wlozeniem do tej wyciskarki?

Reply
Basia Szmydt 24 stycznia, 2021 - 9:13 am

Marchewkę wystarczy podzielić na 2-3 części. Nie wolno twardych warzyw kroić zbyt drobno.

Reply
Magdalena 3 lutego, 2021 - 1:49 pm

Uwielbiam mojego kuvingsa. Wyciska na wiór buraki, marchew. Najlepiej zainwestowane pieniądze na sprzęt kuchenny, nie jest to najtańsza oferta na rynku a mówiąc wprost jest bardzo drogi- ale jakość wykonania, użytkowania jest adekwatna do ceny. Jako mama 4 dzieci, które są fanami soków uważam że było warto.

Reply
Aga 3 lutego, 2021 - 9:15 pm

Dziekuje za odpowiedz. Na 3-4 to mi sie bedzie jeszcze chcialo 😉

Reply

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Ok, rozumiem