KWIATY DONICZKOWE W NASZYM DOMU – wybrałam te naprawdę łatwe w uprawie

Autor: Basia Szmydt

W naszym domu mieszkamy niespełna rok, a mnie udało się stworzyć zalążek dżungli, o której marzę. Mam na myśli kwiaty doniczkowe, które wbrew pozorom są łatwe w uprawie.
Kiedy się tutaj wprowadzaliśmy przywiozłam ze sobą tylko jednego kwiatka, pamiątkę po siostrze mojej babci, do którego mam ogromny sentyment. Cała reszta pojawiła się u nas w ciągu ostatnich miesięcy, a ja dałam im sporo miłości i trochę pracy, by wyglądały tak jak teraz.
Od początku wiedziałam, że będziemy mieć sporo zieleni w domu. Domu, który jest dosyć minimalistyczny pod względem wystroju, w którym nie ma zbyt wielu rzeczy. To było pewne, że zieleń żywych roślin będzie wyglądać na tle bieli zjawiskowo.
Rośliny sprawiają, że jest przytulnie i domowo. Mnie zachwycają każdego dnia. A fakt, że któraś z nich wypuszcza w podziękowaniu nowe pędy to dla mnie powód do radochy. Zawsze lubiłam „grzebać w ziemi”. Zawsze miałam w swoim pokoju jakąś zieleninę. Tym razem, kiedy osiadłam już na dłuższy czas, w swoim domu, mam prawdziwe pole do popisu. Ah i żebyś miała jasność – lubię rośliny łatwe w uprawie. Dziś chcę ci o nich napisać.

UWAGA AKTUALIZACJA!
ZOBACZ JAK WYGLĄDAJĄ KWIATY DONICZKOWE PO DWÓCH LATACH OD NAPISANIA TEGO TEKSTU:
KLIKNIJ TUTAJ –> KLIK!

3

Skąd biorę swoje rośliny?

Mam w domu kilka naprawdę imponujących kwiatów. To dracena i szeflera, o których za chwilę napiszę ci więcej. Gdybym chciała kupić takie rośliny nowe, musiałabym zapłacić za nie kilkaset, a nawet tysiąc złotych. Moje pochodzą z serwisu olx. To prawdziwe bogactwo okazji. Ludzie hodują kwiatki kilka lat, do momentu, w którym nie mają ich gdzie trzymać i są zmuszeni do ich sprzedania. Wtedy wchodzę ja, ze swoim domem a la kościół i za 30 zł odkupuję 2,5 metrową szeflerę. Można? Można. Polecam ci szukać okazji, w swoim mieście – najwygodniej. Ja w ciągu miesiąca przytargałam kilkanaście kwiatów, za które łącznie zapłaciłam jakieś 200 zł. Lubię, gdy moje pomysły są realizowane natychmiastowo. Olx sprawdził się w tej sytuacji idealnie.
Kupiłam też kilka roślin w Ikei. Wychodzi na to, że są w dobrym stanie, z porządną bryłą korzeniową, bo wszystkie mi się „udały”, a po przesadzeniu rosną genialnie. Są też w dobrej cenie.
Skąd jeszcze brać kwiatki? Od znajomych, którzy chcą się ich pozbyć. Z sadzonek i zaszczepek. Z wyprzedaży albo dyskontów takich jak chociażby Biedronka czy Lidl. Parę razy udało mi się kupić tam kilka roślin takich jak pożądana teraz przez wszystkich, pinterestowa monstera. Choć trzeba uważać. Wydaje mi się, że są trochę przenawożone i po przyniesieniu do domu lubią marnieć. Nie jest to jednak regułą i za niewielkie pieniądze, które musisz za nie zapłacić, warto spróbować.

O czym musisz pamiętać decydując się na uprawę kwiatów doniczkowych w domu?

4

 

O tym, żeby za dużo o nich nie myśleć. Serio. Nie wkręcaj się, że nie masz do nich ręki, że kwiatki cię nie lubią i jesteś w stanie ususzyć nawet kaktusa. Jeśli zastosujesz się do kilku (naprawdę kilku!) podstawowych zasad pielęgnacji kwiatów i jeśli wybierzesz łatwe w uprawie gatunki – będziesz się cieszyć swoją domową dżunglą już za kilka tygodni.

Każdy kwiatek ma swoje wymagania i w przypadku mojej kolekcji roślin, są one bardzo do siebie zbliżone. Pozwala mi to na ogarnianie ich bez nadmiernego myślenia o nich.

Kwiatki trzeba podlewać. Zazwyczaj robię to obficie, 2 razy w tygodniu, w lecie i oszczędnie, raz w tygodniu, w zimie. Musisz wiedzieć, że rośliny w zimie lubią spowolnić swoje obroty i zapadają w tak zwany sen. Dobrze jest wtedy trochę je wysuszyć i zadbać o to, by nie stały przy grzejnikach. Nie wolno ci roślin przelewać. Prawie żadne tego nie lubią i prawie zawsze zasygnalizują ci to przesuszonymi końcami listków albo gnijącymi korzonkami (dla ułatwienia liście usychają, gdy korzenie gniją 😀 😀 ).  Nie wolno ci też ich przesuszać. Jeśli wyjeżdżasz na 10 dniowe wakacje – ok, rośliny przeżyją, ale jeśli zapomnisz o nich na miesiąc i dłużej, to nie dziw się, że twoje kwiatki stwierdzą, że nie masz do nich ręki. Dbaj o nie w prosty sposób, ale tego prostego już nie upraszczaj. Do tej największej draceny, która zobaczysz na zdjęciach wlewam podczas jednego podlewania 1,5 litrową butelkę wody.

Rośliny lubią dokarmianie. Przekonałam się o tym dopiero niedawno. Wcześniej nigdy nie stosowałam nawozów. Kiedy podlejesz latem swoje rośliny raz na tydzień – dwa tygodnie (zgodnie z zaleceniami na opakowaniu nawozu), wodą z rozcieńczonym nawozem do kwiatów doniczkowych, one odpłacą ci się bujniejszym wzrostem, większą ilością liści i w ogóle będa bardziej glamour. Kupuję najprostszy nawóz typu biohummus.

Rośliny trzeba co jakiś czas przesadzać. Zazwyczaj wtedy, kiedy doniczka jest już dla nich za ciasna. Kiedy doniczka jest za ciasna? Wtedy, kiedy bryła korzeniowa wyrasta poza jej granice. Możesz to dostrzec na jej spodzie, kiedy korzonki wydostają się przez dziurki drenażowe. Wtedy po prostu przesadź swojego kwiatka do większego pojemnika. Uważaj przy tym na jego korzenie i staraj się ich nie uszkodzić. Najlepiej jeśli zrobisz to na wiosnę lub ostatecznie latem. W zimie twoja roślina śpi. Lepiej jej nie ruszaj.

Dodatkowo: większość roślin lubi, kiedy co jakiś czas zrasza się jej liście. Te o dużych liściach lubią, gdy przemyjesz je od czasu do czasu z kurzu. Nie lubią ciagłego przestawiania, więc jeśli zauważysz, że w którejś części twojego mieszkania dana roślina zaczęła lepiej rosnąć, to zostaw ją tam z łaski swojej. Rośliny doniczkowe potrafią różne rzeczy komunikować. Służą im do tego liście, które albo usychają i opadają, albo na przykład żółkną. Warto czasami poczytać w internecie o danym gatunku i zweryfikować czy na pewno robisz wszystko, co dla niego najlepsze.

A teraz czas na moje kwiatki. Zacznę od salonu.

Zamiokulkas ziemiolistny (Zamioculcas zamifolia) Kupiłam go jako jedną, wielką roślinę bardzo przerastającą doniczkę. Ten kwiatek lubi, gdy jest mu ciasno, ale ja postanowiłam go podzielić. W krótkim czasie rozrósł się do 4 dużych kwiatów (2 z nich poszły dalej w świat). Ma bardzo ładne, ozdobne, mięsiste liście i jest banalnie łatwy w uprawie. Wytrzymuje długie okresy suszy, więc spokojnie możesz go zostawić w domu na czas urlopu. Moje zamionulkasy narazie stoją na parapecie, choć w przyszłości będą stanowić część większej kompozycji.  Rozmnażane przez podział rośliny. Podlewam go raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie z nawozem. Wycieram liście z kurzu i czasami zraszam.

zamionculus zamionculus 1

Juka (Yucca elephantipes). Jeden z lepszych zakupów w Ikei. Juka przyjęła się u nas dobrze, wypuszcza nowe, jasnozielone listki, a w nagrodę dostała piękny pleciony koszyk, jako osłonkę. Podlewam ją 1-2 razy w tygodniu i utrzymuję stale lekko wilgotne podłoże. Juka polubiła nasz przewiewny salon i pełne słońce. W zimie ograniczam znacznie podlewanie (2 razy w miesiącu). Duża juka, taka jak nasz okaz wygląda świetnie w sporych pomieszczeniach, w towarzystwie niższych od siebie roślin ( na zdjęciu w towarzystwie nowego nabytku – draceny). Dodatkowo nasza juka wypożyczyła swoją doniczkę paprotce. Włożyłam kilka miesięcy temu jeden liść paprotki do ziemi, by sprawdzić czy się przyjmie i niedługo dziewczyny będa musiały się rozstać, bo paprotka ma już kilkanaście listków. Radość 🙂

yuka 1 yuka 2

Kliwia (clivia nobilis). Bardzo łatwa w uprawie roślina, która u nas kwitnie co roku. Szczerze powiedziawszy to jej uprawą zainteresowałam się niedawno. Wcześniej kliwia radziła sobie w naszym domu sama. Przypominałam sobie o niej raz na jakiś czas, ale zawsze była ze mną, bo to prezent od nieżyjącej już cioci. Pewnego dnia postanowiłam ją przesadzić i ze zdumieniem odkryłam, że w doniczce prawie w ogóle nie ma ziemi, a korzenie ciasno wypełnają ją całą. Po przesadzeniu do nowej, wię