Marzyłam o tych płytkach na podłodze, odkąd tylko zobaczyłam je na zdjęciach w Internecie. A ja bardzo lubię spełniać marzenia i wiedziałam, że zrobię wiele, by to właśnie takie płytki znalazły się w naszej kuchni, choćbym miała na nie długo czekać i sprowadzać z zagranicy. Dlaczego płytki TOPCER? Dla mnie po pierwsze dlatego, że są po prostu ponadczasowo piękne. Dają wnętrzu taki kamieniczny klimat lub też klimat jak ze starego, toskańskiego domu. Podobne płytki możesz spotkać w wielu przedwojennych kamienicach, choćby w Warszawie i zobaczyć, jak pięknie się starzeją. Po drugie dlatego, że to produkt do wymagających wnętrz, odporny na odpryski, szuranie krzesłami, stukanie obcasami czy pogodę. Jeśli projektując swoje wnętrza, zależy ci na solidnej bazie w postaci podłóg, to te płytki będą strzałem w dziesiątkę. Portugalski producent oferuje płytki w wielu kształtach i kolorach. Ja w dzisiejszym artykule skupię się na tych biało – czarnych, które sama posiadam. Postaram się napisać najważniejsze informacje dotyczące tego produktu. Mam nadzieję, że wiele ci wyjaśnią i pomogą uniknąć błędów, które my popełniliśmy
GDZIE KUPIĆ PŁYTKI TOPCER?
My nasze kuchenne płytki TOPCER kupiliśmy tutaj, zapisz sobie ten adres.
STUDIO HERBEĆ UL. RZYMOWSKIEGO 30 WARSZAWA TEL. 602 332 233
Na miejscu można obejrzeć mnóstwo próbników przeróżnych płytek, a wybór ich jest naprawdę imponujący. Poniżej możesz zobaczyć fragment katalogu producenta. Płytki, które mamy w kuchni są w kolorze 16, czyli takiej kremowej, złamanej bieli. Do tego kwadraciki numer 14 w kolorze ciemnego grafitu, niemal czarne oraz kwadraciki białe. Płytki TOPCER są sprzedawane w plastrach.
Po złożeniu i opłaceniu zamówienia czekaliśmy na nasze płytki ok 4 tygodni. Według informacji uzyskanych w sklepie ten czas może się wydłużyć do maksymalnie 6 tygodni.
Zerknij też na INSTAGRAM Showroomu HERBEĆ –> O TUTAJ
My oczekując na zamówione płytki, najpierw musieliśmy pozbyć się tych starych, a było się czego pozbywać, bo nasza kuchnia ma ok. 25 m 2. Na zdjęciu po lewej kuchnia w dniu zakupu domu z lat 90. Po prawej już totalna „demolka”, która trwała kilka ładnych miesięcy. Jeśli jesteś ciekawa naszego remontu, poniżej zostawiam kilka linków do archiwalnych wpisów:
KUPILIŚMY STARY DOM W LUBLINIE.
NASZ REMONT W PIGUŁCE.
Po skuciu starych płytek, wymianie wszystkich instalacji, wyciszeniu ścian od sąsiada, wymianie okien i położeniu tych wszystkich płyt kartonowo – gipsowych, w końcu mogłam nieśmiało przymierzyć jeden plaster płytek TOPCER na podłodze. Już na tym etapie moja wyobraźnia szalała.
Gdy wylewka na podłodze wyschła, wreszcie nadszedł ten piękny dzień i układanie płytek TOPCER. Pan Adam, który się tym zajmował musiał pilnować wzoru płytek i ułożenia kwadracików. Warto układać rzędy najpierw na sucho, bo łatwo o pomyłkę. To jedna z dobrych rad. Za chwilę będzie ich więcej 🙂
Ułożenie płytek zajęło panu Adamowi jeden dzień i wszystko poszło bardzo sprawnie. Gdy klej wysechł, przyszła pora na położenie fugi i tu zaczęły się schody.
JAKĄ FUGĘ WYBRAĆ DO BIAŁYCH PŁYTEK TOPCER?
Na szczęście bazując na naszym doświadczeniu z poprzedniego domu, postanowiliśmy położyć fugę na próbę w miejscu, które na codzień miało być zakryte lodówką. Kupiliśmy fugę w kolorze ciemnego grafitu, prawie czarnego, bo taką widzieliśmy na wszystkich zdjęciach w internecie przy tych płytkach. Ciemnografitowa fuga odbarwiła jasne płytki. Tak jakby się wżarła w ich porowatą strukturę. Kupiliśmy zatem jaśniejszą, w kolorze szarym. Ta również odbarwiła płytki. Ostatecznie wybraliśmy fugę w kolorze jasnoszarym.
LINK DO FUGI W KOLORZE JASNOSZARYM
Zalecam i namawiam do wybierania właśnie takiej fugi. Pomimo, że kolor będzie się wydawał zbyt jasny, to uwierz mi, że bardzo szybko zrobi się ciemniejszy w trakcie użytkowania. Nawet jeśli wybierzesz fugę w kolorze jasnoszarym, pamiętaj, by od razu po położeniu wycierać gąbką jej nadmiar z płytek. Polecam też przed położeniem płytek użyć jakiegoś dobrego impregnatu do kamienia i gresu. My kupiliśmy impregnat w sklepie budowlanym z polecenia pracownika.
Jedna z moich czytelniczek położyła taką zbyt ciemną fugę na całą podłogę w przedpokoju. Fuga odbarwiła wszystkie płytki, dając wrażenie przybrudzonej podłogi. Czytelniczka próbowała różnych środków do zmycia tych odbarwień, aż w końcu trafiła na produkt, który dokonał cudu, a podłoga zaczęła wyglądać jak należy. Poniżej wklejam zdjęcie płynu, którego użyła moja czytelniczka. Może akurat przyda ci się, jeśli zbyt późno przeczytasz mój artykuł.
Po położeniu fugi zostało nam tylko dokończyć kuchnię. Przyszła pora na białe meble, które pięknie współgrały z biało – czarną podłogą.
Do tego kuchenka retro po renowacji w kolorze czarnym, również doskonale pasująca do kamienicznego stylu płytek, marmurowe blaty z ozdobnym rantem i dopełniające charakteru detale, takie jak te mosiężne uchwyty do mebli, czy ponadstuletni dębowy stół.
JAK PIELĘGNOWAĆ PŁYTKI TOPCER?
Do mycia podłogi nie używam żadnych specjalnych płynów. Na codzień zmywam ją mopem i zwykłym płynem do podłóg, a gdy chcę ją na maksa doczyścić, to raz na kilka miesięcy przygotowuję miskę z ciepłą wodą i mieszanką płynu do mycia naczyń, płynu do podłóg i odrobiny octu i szoruję podłogę ostrą szczotką, a na koniec wycieram do sucha bawełnianą szmatką. To wszystko.
Tak prezentuje się już podłoga w domu pełnym życia, gdzie codziennie jest bardzo mocno eksploatowana. Jest odporna na wszelkie uszkodzenia w wyniku spadających na nią przedmiotów. Nie odbarwia się od żadnych substancji, choć gdy latem zaplamię ją sokiem z jagód, wiśni, czy buraków, to wolę dmuchać na zimne i wycieram ją natychmiast.
To wszystko. Jeśli masz do mnie jakieś pytania o podłogę TOPCER, pytaj śmiało w komentarzu.
16 komentarzy
Ta kuchnia jest przepiękna! Podziwiam, że rzuciliscie się na ten remont za jednym zamachem. U nas krok po kroczku;) może do pełnoletności dzieci skończymy:)
Uwielbiam Twoją dbałość o detale!
Dziękuję Kasiu i trzymam kciuki za Wasz remont ❤️
Najważniejsze … jaka cena za plaster??nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji… piękna podłoga moje marzenie ♥️
Kurczę właśnie to chodzi, że nie pamiętam, nie mogę znaleźć faktury, ale wydaje mi się, że za całą podłogę w kuchni 25m2 zapłaciliśmy ok. 8 tys.
Faktury mają to do siebie, że lubią się zapodziać…
Wiadomo koszt wykonania ważny!
Osobiście szukam opinia o fachowcach, zanim zlecę pracę 😉
Piękna podłoga. Basiu czy orientujesz się może czy ten rodzaj podłogi nadawałby się do łazienki? Byłam w studio herbeć wczoraj i niestety miałam poczucie niedosytu jeśli chodzi o obsługę i doradztwo.
Oczywiście, że tak. Zerknij na profil Scraperki, ona ma położone te płytki w łazience.
Basiu możesz doprecyzować temat impregnatu. Napisałaś że zaimpregnowaliście przed położeniem. Czy miałaś na myśli zaimpregnowanie płytek ?
Tak, położyliśmy płytki na podłodze, a następnie posmarowaliśmy impregnatem do kamienia.
Może się komuś przyda – też mamy dokładnie te same płytki, zamawialiśmy rok temu we Wzorcowni w Gdańsku, mieli wtedy najlepszą cenę (349zl brutto za 1m2, zamawialiśmy 11.5m2). Fugowaliśmy je fugą epoksydowa Mapei w kolorze 114 antracyt i nic się nie odbarwiło 🙂 Mamy je położone w kuchni, w wejściu do mieszkania i w pralni i wszędzie spisują się na medal.
Super, dzięki za info. Może to dzięki temu, że fuga byla epoksydowa
Dzien dobry, przepiekna kuchnia, planuję dość podobne wnetrze. Czy kuchnia to bialy stensund z ikei? 🙂
Tak
Dobre kompendium wiedzy dla osób, które planują zakup tych płytek. Praktyczne wskazówki dotyczące impregnacji i pielęgnacji na pewno pomogą w utrzymaniu ich w doskonałym stanie na dłużej.
Basiu, powiedz mi czy ta podłoga nadaje się do położeniu w domu (kuchnia, wiatrołap) gdzie ciągle wszystko się brudzi.? Mieszkam na wsi, mam dwójkę małych dzieci, wiadomo, wchodzą w brudnych bucikach do domu, w kuchni dużo się dzieje. Mam kupiona ta podłogę, również się w niej zakochałam, ale słyszałam tyle opinii że jak tak ciężka w utrzymaniu czystości że już mam mieszane uczucia co do niej. Pozdrawiam Cię ❤️
Oczywiście, że się nadaje! Ja mam ją w kuchni, która jest eksploatowana na maksa. Takie płytki widuję non stop w starych kamienicach, to też o czymś świadczy. Ja bym się zdecydowała 🙂