MARMUREK – najprostsze ciasto, które zrobią dzieci

Autor: Basia Szmydt

Po dwóch miesiącach z chłopcami w domu, tudzież z chłopcami na wakacyjnych wyjazdach, stwierdzam, że moje macierzyństwo weszło na wyższy poziom wtajemniczenia, a moja cierpliwość najpierw osiągnęła zenit, a teraz constans. I to jest dla mnie zupełnie nowe, i nie wiem jak długo potrwa ten stan, ale póki jest to czas na mały bałagan w kuchni.
Dziś mój blog przejmują moi synowie oraz ich sąsiad Tymek, który postanowił ich wesprzeć podczas tego arcytrudnego zadania, jakim jest upieczenie ciasta.
Tak, tak! Dziś chłopaki zapraszają na pysznego marmurka. To chyba najprostsze ciasto świata.
I dobrze, bo jego wykonanie i sukces w postaci zadowolonych gości poczęstowanych ciastem, zmotywowało chłopaków do dalszych prób w kuchni. 4 letni Marcin od jakiś 2 lat powtarza, że chce zostać kucharzem. Lepiej trafić nie mogłam. Będę w niego inwestować, wysyłać go do francuskich szkół gotowania, a na starość spełnię swoje hedonistyczne wizje o codziennym, darmowym jedzeniu w dobrej restauracji. Brzmi jak plan! 🙂
Zanim jednak te francuskie szkoły i staże u najlepszych kucharzy świata, zacznijmy od czegoś prostego.

1 (Kopiowanie)

IMG_3816

MARMUREK MICHAŁA I MARCINA PRZEPIS

tabliczka pokruszonej czekolady gorzkiej Lindt Excellence 85 % Cocoa
300 g miękkiego masła
1,5 szklanki cukru (300 g)
5 jajek
2,5 szklanki mąki (300 g)

Najpierw Michał połamał czekoladę na kawałki i rozpuścił ją w wodnej kąpieli.

2 (Kopiowanie)

Do dużej miski włożył miękkie masło i 2/3 ilości cukru i zaczął je ucierać na puszystą masę.
Zajęło mu to dobrą chwilę i namęczył się chłopak porządnie.
W tym czasie jego brat powoli wybudzał się z popołudniowej drzemki. Michała wspierał sąsiad Tymek, który zabrał się za oddzielenie żółtek od białek (z moją niewielką pomocą).

3 (Kopiowanie) 4 (Kopiowanie) 5 (Kopiowanie) 6 (Kopiowanie)

Chłopcy potrzebowali mojej pomocy tylko przy ubijaniu białek na puszystą pianę. Zatem masło zostało utarte z cukrem, białka ze szczyptą soli ubite na sztywną pianę, a żółtka roztrzepane w osobnej miseczce widelczykiem.

7 (Kopiowanie) 8 (Kopiowanie)

Do miski, w której Michał ucierał masło i cukier, Tymek wlał żółtka i wsypał mąkę, a Michał to wszystko porządnie wymieszał.

9 (Kopiowanie) 10 (Kopiowanie)

Tu nastąpiła druga zmiana w pracy. Tymek musiał iść do domu, a Marcin obudził się i od razu zabrał się do roboty. Pomógł mi dokończyć ubijanie białek, a pod koniec ubijania dodał do nich pozostały cukier. Następnie wlał białka z cukrem do miski z ciastem.

11 (Kopiowanie) 12 (Kopiowanie) 13 (Kopiowanie) 14 (Kopiowanie) 15 (Kopiowanie)