fbpx

WAKACJE W MEKSYKU CZAS START

Autor: Basia Szmydt

Kiedy piszę tego posta, jestem w miejscu z listy moich marzeń, w Meksyku, na Półwyspie Jukatan. Jest 7:45, niedawno wzeszło słońce, a z mojego balkonu, na którym piję kawę i stukam w klawiaturę laptopa, roztacza się widok na lasy mangrowe, palmy kokosowe i osiedlowy basen. Powietrze jest gorące i wilgotne, a nad drzewami unoszą się obłoki pary.

Gdy tylko pierwsze promienie słońca zaczynają pojawiać się nad koronami drzew, na dachach i balkonach przysiadają tropikalne ptaszki i zaczynają śpiewać, jak szalone. Tak jakby witały nowy dzień. Robią tak każdego poranka. Jak w zegarku. Coś niesamowitego!

Po długich miesiącach trudnego remontu naszego domu, po tych wszystkich przeprowadzkach i zmianach, w końcu jest nagroda – Meksyk i Morze Karaibskie, z którym tak bardzo tęskniłam.

ZMIANY W ŻYCIU – JAK SOBIE Z NIMI RADZĘ – PRZECZYTAJ TUTAJ

Wymyśliłam sobie te wakacje jeszcze wtedy, gdy remont trwał w najlepsze. Zakomunikowałam to mojemu mężowi, a on tylko uśmiechnął się pod nosem, mówiąc „znając Ciebie, to wszystko jest możliwe”. A ja, wcale nie byłam pewna, czy wystarczy nam pieniędzy, czy zdążymy je odłożyć i czy mój mąż dostanie tyle urlopu, ale w myśl zasady, że gdy się czegoś bardzo mocno chce, to wszechświat temu sprzyja, postanowiłam trzymać się planu. Trochę temu wszechświatowi pomogliśmy, oszczędzając, jak tylko się da, no i jesteśmy w Meksyku 🙂

Najtrudniejszy zawsze w tak długiej podróży jest lot. Zwłaszcza gdy leci się z dziećmi. Nasi chłopcy są już duzi, ale i tak kilkanaście godzin w samolocie daje im w kość.

Co jest dla mnie najlepsze podczas lotu? Moment, w którym samolot przebija się przez chmury. Wzrusza mnie to i zachwyca niezmiennie od lat. Mam wtedy taką gulę w gardle i muszę się naprawdę przyłożyć, żeby się nie rozpłakać. Wciąż też nie mogę wyjść z podziwu, że maszyna, która może zabrać na pokład tyle pasażerów, i która wraz z załadunkiem i paliwem waży nawet 300 ton, wznosi się do nieba. Ja wiem, że to prawa fizyki, ale jednak…fascynujące!

Tak samo fascynujące okazały się ekrany w fotelach linii Air France 🙂 Dla znudzonych pasażerów dostępne były dziesiątki filmów, podcastów, artykułów, a nawet ćwiczenia jogi do zrobienia nawet na siedząco, w samolocie. Dla mnie i dla moich chłopaków najciekawsze były kamery umieszczone z przodu samolotu i pod samolotem, dzięki którym mogliśmy obserwować Atlantyk, nad którym przelatywaliśmy, wyspy i wysepki, a także moment lądowania. Wow!

No i ekran pokazujący trasę lotu i całą kulę ziemską. To dopiero lekcja geografii dla naszych dzieci.

A to moment lądowania po baaaardzo długim locie. Co za szczęście 🙂

Gdy w końcu wylądowaliśmy w Cancun, okazało się, że z Paryża, w którym mieliśmy międzylądowanie, nie przyleciały nasze bagaże. Tutaj ważna wskazówka – zawsze pakujmy najpotrzebniejsze i najcenniejsze rzeczy do bagaży podręcznych. Na wypadek właśnie takich sytuacji. Ja włożyłam do podręcznego bagażu po jednej zmianie ubrań, szczoteczki i kosmetyki w mini wersjach.

Mieliśmy szczęście, bo nasze walizki miały przylecieć następnym samolotem, jeszcze tego samego dnia. Dla nas oznaczało to kolejne 3 godziny na lotnisku w Cancun. I choć na miejscu była dopiero 18:00, nasze ciała zapamiętały czas polski i czuły się jak o 2:00 w nocy. Zmęczenie dawało się we znaki.

Walizki dotarły, a my w końcu wyszliśmy z klimatyzowanego lotniska na zewnątrz i wzięliśmy pierwszy wdech tropikalnym, upalnym powietrzem. Ciary!

Pozostało nam jedynie odnaleźć na parkingu wynajęty samochód i pokonać ostatnie 1,5 h drogi do mieszkania, które wynajęliśmy. Ostatnia prosta, a potem spać.

Za to rano… Rano przywitał nas nasz pierwszy, meksykański wschód słońca, a wraz z nim zachwycający koncert ptaków.
Okna tarasu wychodzą na wschód, czy może być lepiej?

Przez pierwsze dwa dni mocno doskwierał nam jet lag. Ciało wcale nie chciało się tak szybko przestawić na nową strefę czasową. Dla mnie jet lag jest jak połączenie PMS-a, kaca i listopadowej chandry w jedno. Na szczęście takie samopoczucie szybko mija, a tuż po nim zaczyna się funkcjonowanie zgodne z rytmem tego miejsca. A u nas to wygląda dokładnie tak samo, jak wtedy, gdy byliśmy na Gwadelupie. Chodzimy spać krótko po zachodzie słońca, o 21:00 i wstajemy bez żadnego budzika tuż przed jego wschodem, o 6:00-7:00.

Pora na pierwsze zachwyty. Mieszkanie, które wynajęliśmy, i które pomogła nam znaleźć nasza dobra znajoma, Sylwia, jest bardzo wygodne i tak jak pisałam, codziennie z naszego tarasu możemy podziwiać wschód słońca. Mamy też widok na basen, w którym od rana pływają nasi synowie.

Zrobiłam kilka zdjęć naszego apartamentu. Zapraszam na zwiedzanie.

Taras – najlepsze miejsce w całym mieszkaniu. Uwielbiam!

Mamy dwie sypialnie, a przy każdej jest łazienka.

To jest nasza kuchnia połączana z salonem. Schody prowadzą do drugiego mieszkania, którego my nie wynajmujemy.Obok schodów jest sprytnie ukryta pralka.
Swoją drogą, takie dwupoziomowe mieszkanie jest tutaj na sprzedaż. Można je mieć za 500 tys USD 😉

Kilka kadrów osiedla. Jest ciche, bezpieczne, kameralne i jest częścią dużego kompleksu, w którym można spotkać takie mieszkania, jak nasze, wolno stojące domy i hotele. Do tego baseny, pole golfowe i pewnie jeszcze kilka innych atrakcji, których nie zdążyliśmy odkryć. Typowa enklawa dla turystów i coś dla nas zupełnie innego. Na Gwadelupie mieszkaliśmy w domku obok lokalsów.

Ja oczywiście od pierwszych chwil zachwycam się roślinnością. Ten „trawnik” tutaj jest z dobrze nam znanej rośliny w Polsce – Epipremnum złocistego.

A to już tutejsze „chwasty” – poznajesz? 🙂 Monstery, filodendrony, krotony, difenbachie, alokazje i mnóstwo innych roślin, które w naszych warunkach są kwiatami w doniczkach, a tutaj karczuje się każdego dnia, bo inaczej zdominowałyby całe otoczenie.

Na koniec najważniejsze – przywitanie z Morzem Karaibskim.

No i jedzenie, coś, wobec czego mam tutaj ogromne plany! Pierwsze tacos ze świeżą rybą. Prze-pysz-ne!

Mam kilka marzeń do zrealizowania tutaj.
Chciałabym się najeść do syta tutejszego jedzenia, świeżych ananasów, mango, awokado i owoców morza.
Chciałabym kupić matę i ćwiczyć na tym tarasie jogę przy wschodzącym słońcu – to by było coś!
Chciałabym popłynąć statkiem na jakąś wyspę. I choć pływak ze mnie marny i mam małą chorobę morską, to coś mnie ciągnie na otwarte morze.
Marzy mi się, by zobaczyć dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Delfiny, żółwie, płaszczki – marzenie!
Chciałabym zobaczyć starożytne ruiny Majów.
Chciałabym odwiedzić cenoty, czyli podwodne jeziora, które są prawdziwymi cudami natury.
Chciałabym tu pobyć, tak uważnie, bez stresu, bez wielkich planów i długiej listy miejsc do zobaczenia.
Nacieszyć się morzem, roślinnością i zapachem tego powietrza.
I chciałabym pisać na moim kochanym laptopie posty na tym tarasie i poczuć jak to by było pracować zdalnie z takiego miejsca choć przez chwilę.

PS. Zostajemy do 23 marca 🙂

Loading

Spodobają Ci się także:

41 komentarzy

Momi 8 lutego, 2022 - 5:48 pm

Basiu gratuluję spełnienia marzenia! I mam pytanie, nie wiem na ile taktowne: ile pi razy oko kosztuje wynajęcie takiego mieszkania?

Reply
Basia Szmydt 8 lutego, 2022 - 6:15 pm

Tu gdzie my jesteśmy około 6 tysięcy złotych.

Reply
Ania 8 lutego, 2022 - 6:08 pm

Basia!
Czytam tą Twoja relacje z podróży jak dobrą książkę! Kocham Twoje pióro, rozpieszczaj nas wpisami, każda ilość słońca na zdjęciach mile widziana! Byle do wiosny !

Reply
Basia Szmydt 8 lutego, 2022 - 6:15 pm

Dziękuję !❤️

Reply
Marta 8 lutego, 2022 - 6:50 pm

Wspaniałe! Dobrego wypoczynku i spełnienia marzeń!

Reply
Basia Szmydt 8 lutego, 2022 - 9:02 pm

Dziękuję ❤️

Reply
Kasia 8 lutego, 2022 - 7:30 pm

6 tys za caly pobyt około 6 tygodni tak?

Reply
Basia Szmydt 8 lutego, 2022 - 7:31 pm

Za miesiąc.

Reply
Kasia 8 lutego, 2022 - 7:50 pm

Dziękuję za odp! Ps. Jesteś inspiracją i takim kopem, że marzenia należy spełniać!

Reply
Basia Szmydt 8 lutego, 2022 - 9:02 pm

Dziękuję ❤️

Reply
Monika 8 lutego, 2022 - 8:54 pm

Zdjęcia są meeeeega !!!
Proszę o więcej

Reply
Edyta 8 lutego, 2022 - 10:44 pm

Basiu- mam nadzieję że uda Wam się spełnić chociaż część z wymienionych marzeń ❤️ a nas rozpieszczaj wpisami pisanymi z tego cudownego balkonu!

Reply
Basia Szmydt 9 lutego, 2022 - 12:15 am

Dziękuję

Reply
Halina 9 lutego, 2022 - 5:46 am

Pisz,pisz o wszystkim co Ci do głowy przyjdzie.Odpoczywajcie,cieszcie się sobą,ciepłym morzem,dobrym jedzeniem i słońcem.Wspaniałego odpoczynku i cudownych wrażeń życzę.

Reply
Basia Szmydt 9 lutego, 2022 - 10:25 am

Dziękuję ❤️

Reply
Anna 9 lutego, 2022 - 10:44 am

Jestem ciekawa jak udało Wam się ogarnąć szkołę? 🙂 2 tygodnie ferii to wiem 🙂

Reply
Basia Szmydt 9 lutego, 2022 - 10:56 am

Mamy wyrozumiałą dyrektor i wychowawczynie. Moi chłopcy chodzą do prywatnej szkoły, do której byli zapisani, będąc na edukacji domowej. I obiecali, że zrobią prezentację o Meksyku dla kolegów w szkole po powrocie 😉

Reply
Mari 9 lutego, 2022 - 3:30 pm

Dziękuję za zdjęcia. Miód dla oczu w tym uciekającym zimą dniem. A odgłosy? Słyszycie ptaki?

Reply
Basia Szmydt 9 lutego, 2022 - 5:00 pm

No pewnie 🙂

Reply
Wiola 9 lutego, 2022 - 4:18 pm

Cześć Barbara
Noo nie ukrywam, że przydałabyś mi się do organizacji wyjazdów. Pięknie tam macie, a jak szłaś między tymi apartamentami po piasku….to czułam jakbym tam była ….mmm… (rozmarzyłam się)
Pisz, relacjonuj i rozpieszczaj. Buziaki

Reply
Basia Szmydt 9 lutego, 2022 - 5:00 pm

❤️❤️❤️

Reply
Edyta 9 lutego, 2022 - 4:51 pm

Basiu, Bylas na karaibach przez jakis czas wiec pozwalam sobie n’a ten komentarz : air France un jour, air France toujours !
Udanego pobytu !

Reply
Kasia 9 lutego, 2022 - 5:25 pm

Basiu, jestem oczarowana! Życzę Wam wspaniałego wyjazdu i niezapomnianych przeżyć. Jesteś absolutnie wyjątkowa w dążeniu do spełniania marzeń. Czekam na kolejne relacje 🙂 🙂

Reply
Basia Szmydt 9 lutego, 2022 - 5:52 pm

Dziękuję Kochana ❤️

Reply
Wiola 9 lutego, 2022 - 6:43 pm

Aaa i jeszcze jak będziesz w okolicach cenotes to koniecznie daj znać

Reply
Kasia 9 lutego, 2022 - 7:23 pm

Byłam w Meksyku 2 razy . Cenote są cudem, byliśmy w 3 jedne otwarte pod niebem drugie 12 metrów pod ziemią.A zachwytem ogarnęły mnie Aqua Azul wodospady w Chiapas. Gdybym miała kasę byłabym tam co roku.

Reply
Bartek 9 lutego, 2022 - 8:13 pm

Witam, a co to za miejscowość, w której się zatrzymaliscie?

Reply
Basia Szmydt 9 lutego, 2022 - 8:40 pm

Niedaleko Akumal.

Reply
Iza 10 lutego, 2022 - 11:09 am

Eh, pięknie, jak zawsze u Was <3 P.S. Mam nadzieję, że to nie jest zbyt nietaktowne pytanie, ale czy tą znajomą Sylwią jest Sylwia Luks? Pozdrawiam i życzę udanego wypoczynku 🙂

Reply
Basia Szmydt 10 lutego, 2022 - 12:58 pm

Taaaaak, mieszkamy tuż obok siebie

Reply
Lila 10 lutego, 2022 - 1:27 pm

Ja właśnie żegnam się z Acapulco. Było cudownie że aż ciężko będzie wracać do ,,zimy,,.

Reply
Małgorzata 11 lutego, 2022 - 8:22 pm

marzenia marzeniami ale taka kasa nie dla wszystkich do zorganizowania nawet jak się baaardzo oszczędza

Reply
Basia Szmydt 11 lutego, 2022 - 8:52 pm

To trzeba znaleźć źródło jej zarabiania.
Samo nie przyjdzie.

Reply
Anita 14 lutego, 2022 - 12:36 pm

Basiu, zwiedzaj, odpoczywaj i zachwycaj się! Czytam i oglądam Twoje zdjęcia z ogromną przyjemnością. Czekam na więcej. Warto podążać za marzeniami! Moim największym marzeniem jest podróż po USA. A największą przygodą pobyt w Nowym Jorku. Poleciałam sama z jedną walizką i te piękne wspomnienia będą ze mną zawsze!

Reply
Basia Szmydt 14 lutego, 2022 - 9:23 pm

Życzę Ci tego z całego serca ❤️

Reply
Ala 16 lutego, 2022 - 2:28 pm

Bardzo esencjonalny i zachęcający obraz innego egzotycznego świata. Dziękuję za to że mogłam poczuć się tak jakbym tez tam była. Jestem ciekawa jaki laptop jest Twoim przyjacielem?

Reply
Basia Szmydt 16 lutego, 2022 - 8:49 pm

Dziękuję pracuję na MacBook Pro.

Reply
Marta 18 lutego, 2022 - 1:01 pm

Cudowna Ty cudowne widoki jak w Raju 🙂
Wypoczywaj i karm nas tym wszystkim

Reply
Basia Szmydt 18 lutego, 2022 - 1:05 pm

Dziękuję Kochana ❤️

Reply
Wakacje Meksyk 20 lipca, 2022 - 7:01 am

Wow 🙂 Cudowne widoki.

Reply
Nowak 31 sierpnia, 2022 - 10:28 am

Moje marzenie. Wybieram się w przyszłym roku jak wszystko będzie dobrze. Dzięki

Reply

Zostaw komentarz

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Ok, rozumiem